Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BEDAŞ ve Akdeniz EDAŞ'ın Devirleri Salı Günü Gerçekleşecek
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BEDAŞ ve Akdeniz EDAŞ'ın Devirleri Salı Günü Gerçekleşecek

BEDAŞ ve Akdeniz EDAŞ'ın Devirleri Salı Günü Gerçekleşecek
BEDAŞ ve Akdeniz EDAŞ'ın Devirlerinin 28 Mayıs Salı Günü Gerçekleşeceği belirtiliyor.
27.05.2013 / 13:35

Enerjimagazin-Limak Holding’den edinilen bilgiye göre, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.(BEDAŞ) ve Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.ın (AKEDAŞ) devir işlemleri 28 Mayıs Salı günü düzenlenecek törenle gerçekleştirilecek.

28 Mayıs günü saat Rixos Grand Ankara Oteli’nde Saat 10:00 da gerçekleştirilecek törene; “Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Köktaş, TEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haşim Keklik, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu ve Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir” katılacak.Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ın devir sonrası Yönetim Kuruluda değişecek. Yeni oluşacak Yönetim Kurulun'da Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'in Yönetim Kurulu Başkanı olacağı, Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ) ın eski Genel Müdürlerinden Sami KOVANCI'nın da yeni yönetimde Yönetim Kurulu Üyesi olacağı, ayrıca; Perakende Satış A.Ş'nin başına  Eski Ayedaş Genel Müdür Yardımcısı Kubilay KAPLAN'ın, Dağıtım A.Ş.'nin başına ise Kenan YAZICI'nın getirileceği iddia ediliyor. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ta pek çok yeniliğe ve başarıya imza atmış olan Genel Müdür Abdullah ATALAY'ın ise Genel Müdürlük görevine devam edileceği de iddialar arasında.


Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.ın (AKEDAŞ)’ın Kasım 2012’deki özelleştirme ihalesini 546 milyon dolarlık teklifle, Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.(BEDAŞ)’ın Aralık 2012’deki özelleştirme ihalesini ise 1 milyar 960 milyon dolarlık teklif ile kazanmıştı.
Bedaş ve Akdeniz EDAŞ çalışanları ise gelişmeleri heyecanla takip ediyorlar. Özelleştirme idaresinden edindiğimiz bilgilere göre çalışanların önündeki alternatifler şöyle:


“Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları TEDAŞ tarafından ödenecek. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


Devir tarihinden sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebilecekler. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödeniyor. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı ise bulunmamakta.


Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde TEDAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır.


Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı da belirtiliyor. 


Bu haber toplam 17138 defa okundu
YORUMLAR
enerki çalışanı: 
"bedaş ta elden gidiyor"
yıllardır çalıştığımız kurumumuz sonunda satılıyor vatana millete hayırlı olsun bizde 4/c yolu göründü karanlık günler bizi bekliyor
27.05.2013 / 16:21
mustafa: 
"gerisi tufan"
aynen şöyle olur,657 kamu kurumlarına aktarılır,olan çalışan işçi statüsündekilere olacak,ilk etepta birkısım geri hizmet,te olanlar tazminatları verilerek çıkartılır,4/c ye epey bir yolcu vardır,gözüne kestirdikleri elamanları size ihtiyacımız var diyerek,yeni alacakları elamanlar{ düşük ücretle}eskiler ögretene kadar çalıştırır sonrada usul ,usul sudan bahanelerle kapıyı gösterirler,bu arada sendika,da varsa!!? bön,bön bakar .aynen başkent,te olduğu gibi
27.05.2013 / 13:41
grosscabbar: 
"sarı sendikalar"
kurumlar özelleşiyor ama aidat ödediğimiz sarı memur ve işçi sendikaları hala seslerini çıkarmıyor.kimisi akillik ,kimisi akıllılık peşinde ama hepsi işçinin ve memurun arkasında menfaat peşinde.koca bedaş satılmış birtane eylem açıklama yürüyüş vb.hareket yok.yazıklar olsun onlara.verdiğimiz üyelik aidatlarını helal etmiyoruz.memursen ve tesiş allahınızdan bulursunuz inşallah
27.05.2013 / 09:35


YAZARLAR