Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TürkAkım'ın Açık Deniz İnşaatı Başladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TürkAkım'ın Açık Deniz İnşaatı Başladı

TürkAkım'ın Açık Deniz İnşaatı Başladı
TürkAkım boru hattının Anapa yakınlarındaki derin sularda inşaat çalışmaları bugün başladı.
29.06.2017 / 11:38

Enerjimagazin-Gazprom, TürkAkım boru hattının Anapa yakınlarındaki derin sularda inşaat çalışmalarına bugün başladı.


Boru hattı döşeme çalışmaları, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından “Pioneering Spirit” gemisini ziyareti sırasında resmen başlatıldı.


Vladimir Putin ve PAO “Gazprom” Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Miller geminin teknolojik donanımını inceledi. Putin ve Miller kaynak işlerinin yapıldığı ve borular üzerine koruyucu kaplamaların uygulandığı üretim hattını incelediler.


PAO “Gazprom” Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Miller şu açıklamaları yaptı: “Dünyanın en büyük inşaat gemisi olan “Pioneering Spirit” zorlu bir göreve başlıyor. Gemi, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın derin sulardaki bölümünü inşa edecek. Bu, Rus doğalgazının Türkiye’ye ve gelecekte Güney ve Güneydoğu Avrupa’ya sevkiyatının yapılması için öngörülen güvenilir bir güzergahtır.


Doğalgaz, Türkiye açısından önem arz eden bir enerji kaynağı. Türkiye’nin elektrik enerjisinin %38’i doğalgazdan üretiliyor. 12 milyonun üzerinde hane halkı, doğalgaz kullanıyor. TürkAkım’ın inşa edilmesi, bölgenin enerji güvenliğini önemli ölçüde artıracaktır.


Güney ve Güneydoğu Avrupa için de doğalgaz azımsanmayacak bir önem ifade etmektedir. Avrupa’daki doğalgaz üretiminin düşüşü ve enerji alanında kömürün payını azaltma gerekliliği Balkan ülkelerinde doğalgaza duyulan talebin giderek daha fazla artacağını öngörmemize yol açıyor.”

Bu haber toplam 1113 defa okundu


YAZARLAR