Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Ankara’da Büyük Miting
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ankara’da Büyük Miting

Ankara’da Büyük Miting
Emekli olabilmek için yaş şartına takılanlar seslerini duyurabilmek için Ankara’da geniş katılımlı bir miting yapmaya hazırlanıyorlar.
22.05.2013 / 00:40

Enerjimagazin-Emeklilik için gerekli prim gününü ve hizmet yılını doldurdukları halde 1999 - 2002 Yıllarında Yasalaşan “Kademeli Emeklilik Yasasından” dolayı emekli olabilmek için yaş şartına takılanlar seslerini ve mağduriyetlerini duyurabilmek için Ankara’da geniş katılımlı bir miting yapmaya hazırlanıyorlar.


Ankara’da Büyük Miting” adını verdikleri mitingin 9 Haziran 2013 tarihinde Saat: 14.00 da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı merkez binanın önünde yapılacağı duyuruldu.


Uzun süredir mağduriyetlerinin giderilmesi için sosyal medya üzerinden örgütlenerek seslerini duyurmaya çalışan emeklilikte yaşı bekleyenler, bu güne kadar amaçlarına ulaşamadılar. Medyada yer alan farklı haberler ve Hükümet kanadından yapılan farklı açıklamalar ise kafaları karıştırdı.


Bilindiği üzere Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan yaptıkları açıklamalarda Emeklilik için gerekli prim gününü ve hizmet yılını doldurdukları halde emekli olabilmek için yaş şartını bekleyenlerin talebinin karşılanabilmesinin mümkün olmadığını ve gündemlerinde böyle bir çalışmanın olmadığını” açıklamışlardı.


Bu açıklamalara karşın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik “Bu mağduriyeti yaşayan vatandaşların bize getirdikleri talepler var, çözüm önerileri var. Biz, kendilerine açıkça söyledik, bu konuları değerlendiriyoruz. 1999’da getirilen yasayla oyunun kuralı oyun ortasında değişmiştir, yanlış olan budur. Sosyal güvenlik sisteminin mali boyutunu sarsacak bir düzenlemeyi getirmek aslında bu ülkeye yapılabilecek en büyük ihanetlerden bir tanesidir.” Demişti.


Bakan Çelik bugün yaptığı açıklamada, “Konunun Bakanlar Kurulu’nda görüşülmediğini sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yapılan bir çalışma olduğunu, 5 milyon kişiyi ilgilendiren emeklilik konusunda ekonomik dengeleri bozmayacak bir formül arayışında olduklarını söylemiş, 5 milyon dosya üzerinde maliyet hesaplamalarının yapıldığını” Ayrıca “Yeniden yük getirecek bir düzenlemeyi yapamayacaklarını emeklilikte yaş bekleyenlerin kendilerine söylediklerini.” vurgulamıştı.


Hemen her gün medyada yer alan kimi zaman umut verici, kimi zaman ise moral bozan haberlerden, yaşadıkları mağduriyetin erken emeklilik talebi diye adlandırılmasından ve Hükümet’ten gelen farklı ve kafa karıştıran açıklamalardan da sıkıldıklarını belirten emeklilik için yaşı bekleyen mağdurlar hükümetten somut bir adım atmalarını talep ediyorlar.


Emeklilikte yaşa takılanlar, 1999 - 2002 Yıllarında Yasalaşan Kademeli Emeklilik Yasasından dolayı gasp edilen emeklilik haklarının geri verilmesi amacıyla seslerini duyurmak ve taleplerini dile getirmek için düzenledikleri büyük mitinge toplumun tüm kesimlerinden destek beklediklerini belirtiyorlar.

Bu haber toplam 4445 defa okundu
YORUMLAR
YALCİN ESKİ: 
"BU YAZIYI YAZAN DEGERLİ ABİME TESEKKÜR ETMİYORUM"
BEN DAHA 26 YASİNDAYIM EMEKLİ OLABİLMEM İCİN 65 YASİNA GELMEM LAZİM NEDEN BİLİYOMUSUNUZ DAHA ÖNCEDEN EMEKLİLİK YASİ 45 OLDUGU İCİN SİMDİ İNSAN 20YIL CALIŞIP EMEKLİ OLUR 30YILDA EMEKLİ MAAŞI ALIRSA O ÜLKE BATAR BİZİM ÜLKEMİZDE 35 YASINDA EMEKLİ OLANLAR OLDU ŞİMDİ BEN ERKEN EMEKLİ OLMAK İSTEYEN BÜYÜKLERİME SORUYORUN BEN NAPAYIM 65 YASI SİZİN İCİN 75 Mİ OLSUN YADA EN İYİSİ MEZARDA ALAYIM BEN MAASI
04.06.2013 / 13:32
ali gül: 
"Teşekkürler"
Eyt li olan bizlere her vesile ile destek oldugunuz icin tüm arkadaşlarım adına sonsuz teşekkürler. Sizin gibi değerli objektif yayın yapan medya kuruluslarının desteği bizler için çok önemli. TEŞEKKÜRLER ENERJIMAGAZIN
21.05.2013 / 23:48


YAZARLAR