Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - YEDAŞ ve YEPAŞ'a En İyi İşyeri Ödülü
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YEDAŞ ve YEPAŞ'a En İyi İşyeri Ödülü

YEDAŞ ve YEPAŞ'a En İyi İşyeri Ödülü
YEDAŞ ile YEPAŞ bu yıl da “ En İyi İşyeri” ödülüne layık görüldü.
31.03.2017 / 19:03

Enerjimagazin-Yeşilırmak Elektrik Dağıtım (YEDAŞ) ile Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış (YEPAŞ) bu yıl da “ En İyi İşyeri” ödülüne layık görüldü.


İnsan kaynakları ve yönetim uygulamaları danışmanlığı alanında dünya lideri olan Aon Hewitt’in 2016 yılında yaptığı çalışan bağlılığı araştırması sonuçları, düzenlenen tören ile açıklandı. Bu sene 10. kez gerçekleştirilen ve 170 şirketten 210 bin çalışanın katıldığı araştırmada, global kriterlere uyan 15 şirket “En İyi İşyeri” unvanını alırken,  4 şirket ise “Çalışan Bağlılığı Başarı Ödülü” nün sahibi oldu. Araştırma sonuçları ise Türkiye’de çalışan bağlılığının yükseldiğini gözler önüne seriyor.


Türkiye’de 3 yıldan uzun bir süredir faaliyet gösteren ve en az 50 çalışanı bulunan şirketlerin katılımı ile yapılan araştırmada şirketler; Çalışan Bağlılığı, Liderlik, İşveren Markası ve Performans Kültürü endeks değerlerine göre değerlendirildi. Araştırmaya katılan 170 şirketten global kriterlere uyan 15 şirket, “En İyi İşyeri” (Aon Best Employer) unvanını aldı. En İyi İşyeri” unvanının yanı sıra çalışan bağlılığı konusunda istikrarlı gelişim gösteren 4 şirket ise Aon Hewitt’ ten “Çalışan Bağlılığı Başarı Ödülü” aldı.


Türkiye’nin En İyi 15 İşyeri


Aon Hewitt’in “bağımsız çalışan” görüşlerine dayanan araştırmasında Çalışan Bağlılığı, Liderlik, Performans Kültürü ile İşveren Markası alanlarındaki endeks skorları dikkate alınan ana kriterler arasında yer alıyor. 


Türkiye’nin “En İyi İşyerleri” araştırmasında bu yıl 15 şirket ödüle layık görüldü. Yeşilırmak Elektrik Dağıtım (YEDAŞ), Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış (YEPAŞ)ın da aralarında bulunduğu ödül sahibi işyerleri şöyle sıralanıyor: “Doğuş Otomotiv, Eczacıbaşı İlaç Pazarlama, Eczacıbaşı Profesyonel, Garanti Yatırım, Kalekim, Marriott International, Montero Gıda, Novartis, Novo Nordisk, Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım (YEDAŞ), Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış (YEPAŞ), Yüce Auto – Škoda, Yves Rocher Türkiye”


 


Çalışan Bağlılığı Yüzde 52


Veriye dayalı danışmanlık hizmeti veren Aon Hewitt’ in bu sene yaptığı bağlılık araştırmalarının sonuçları dikkat çekici. Türkiye geneli çalışan bağlılığına bakıldığında 2016 yılında bağlılık 2 puan artış göstererek yüzde 50’den 52’ye çıkarken, diğer yandan bu oran en iyi işyerlerinde yüzde %76 olarak gözlemleniyor. Tüm Türkiye’de 210 bin çalışan verisinin analizini yorumlayan Aon Hewitt Türkiye Kurucu Ortağı Cengiz Gürleyik, geçtiğimiz yıl çalışan bağlılığında gözlemlenen artışın beyaz yakaya oranla mavi yakada daha fazla olmasına dikkat çekiyor. Gürleyik,  “Şirketler artık her kademeye yönelik çalışmalar yapıyor. Bu da mavi yakada gözlemlenen bağlılık artışını destekliyor. Örnek vermek gerekirse; Türkiye’nin önemli gruplarından biri, aldığı geri bildirimler sonrasında “mavi yaka” terimini ortadan kaldırmak için mavi yakaya “saha çalışanı”, beyaz yakaya ise “ofis çalışanı” demeye başladı. Sadece bu söylem farklılığı bile bağlılıkta önemli rol üstleniyor. Kadın-erkek çalışanların oranlarına baktığımızda ise; erkeklerin bağlılık oranı, kadınların bağlılığından daha fazla olsa da bu sene kadınların bağlılık oranı artışı erkeklere göre bir puan daha fazla. Bunun dışında çalışan bağlılığı; kuşaklar, iş fonksiyonları, pozisyon/kademe vb. demografikler üzerinden incelendiğinde her alanda topyekün bir artış gözlemliyoruz.” dedi.


En çok artış “KAL” davranışında


Bağlı çalışanların temelde “Konuş”, “Kal” ve “Kalkındır” olarak isimlendirdikleri 3 davranışı sergilediğini belirten Gürleyik, 2016 araştırmasında çalışanların en çok “Kal” davranışında artış gösterdiğini vurguluyor. Gürleyik, “Bağlı çalışanlar; şirketi ile ilgili içerde ve dışarda olumlu konuşur ve şirketini tavsiye eder, şirketinde kalma kararlılığına sahiptir ve takımın bir parçası gibi hisseder, kendilerinden beklenenin fazlasını verme konusunda içlerinden gelen bir motivasyona sahiptirler ve teşvik edildiklerini hissederler. Özellikle moralin düştüğü ve ekonomik belirsizliklerin yaşandığı coğrafi bölgelerde çalışanların şirketlerine daha çok tutunduklarını ve KAL davranışını daha çok gösterdiklerini gözlemliyoruz. Bu yorumu, verilerimizin analizi ve çalıştığımız şirketlerden aldığımız geri bildirimler üzerinden yapıyoruz. Bu yılki bağlılık verilerinde; Konuş, Kal ve Kalkındır davranışlarından en çok artışın “Kal” davranışında olduğunu görüyoruz. Bu da yorumumuzu destekliyor.” açıklamasında bulunuyor.


BT’de çalışan bağlılığı düşüşte


Aon Hewitt’in çalışan bağlılığı araştırmalarında yaptığı demografik analizlere bakıldığında, 2016 yılında Bilgi Teknolojileri bölümünde çalışanların bağlılığı geçen seneye göre düşüş sergilerken; AR-GE, İK, Finans, Satın Alma ve Üretim bölümleri ise artışını sürdürüyor.


Bu haber toplam 1438 defa okundu


YAZARLAR