Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ Çalışanlarının Sorunları Genel Müdür Şatıroğlu’na İletildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ Çalışanlarının Sorunları Genel Müdür Şatıroğlu’na İletildi

EÜAŞ Çalışanlarının Sorunları Genel Müdür Şatıroğlu’na İletildi
Enerji Bir-Sen, EÜAŞ Genel Müdürü Nevzat Şatıroğlu’nu ziyaret ederek, çalışanların sorunlarını iletti.
09.03.2017 / 09:48

Enerjimagazin-Enerji Bir-Sen Genel Başkan Vekili Mehmet Doğan, Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Kaya ve Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Bozkuş ile birlikte EÜAŞ Genel Müdürü Nevzat Şatıroğlu’nu ziyaret ederek, çalışanların sorunlarını iletti.


Ziyarette konuşan Doğan, 2016-2017 toplu sözleşme kazanımlarından olan yüksek gerilim tazminatı ve fazla çalışma ücreti ödemelerinde yaşanan sorunları iletti.  Türk Enerji-Sen tarafından mahkemeye gidilerek iptal ettirilen Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği (V.H.K.İ.) kadroları ile ilgili de Genel Müdür Şatıroğlu’na bilgi veren Doğan, kadroların tekrardan kurum personeline dağıtılmasını talep etti.


“Yüksek Gerilime Maruz Kalan Personelin Hakkı Verilmeli”


3. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde EÜAŞ çalışanlarına özel yüksek gerilim tazminatı ve fazla çalışma ücreti kazanımı sağladıklarını belirten Doğan, “ EÜAŞ’a bağlı bazı işletmelerde toplu sözleşme kazanımlarının uygulanmasında yaşanan sorunlar var. 2016-2017 toplu sözleşme metninde ‘açık ve kapalı şalt merkezleri ile enerji nakil hatlarının tesisi, bakımı, kontrolü hizmetlerinde ve yüksek gerilim altında fiilen çalışan kamu görevlilerine çalıştıkları her bir gün için 15 TL ilave ücret ödenecek’ ibaresi yer alıyor. Ancak,  EÜAŞ’a bağlı bazı enerji üretim tesislerinin olduğu yerlerde fiili olarak yüksek gerilime maruz kalan personele bu hakkın verilmediğini tespit ettik. İşletmeler, toplu sözleşme metninde yüksek gerilime fiili olarak kimlerin maruz kaldığının net olmadığını gerekçe gösteriyor. Oysaki idari amir, kurumda kimlerin hangi şartlar altında çalıştığını, nasıl etkilendiğini rahatlıkla belirleyebilir. 2018-2019 yılı 4. Dönem toplu sözleşmesinde ilgili maddeleri tekrar masanın gündemine taşıyacağız. Kamu görevlilerinin daha iyi şartlarda istihdam edilmesi ve motivasyonunun artırılması için elde edilen bu kazanımların uygulamasında yaşanan sorunlar biran önce giderilmelidir” dedi.


“Fazla Çalışma Ücreti Ödemesindeki Aksaklıklar Giderilmeli”


2016-2017 toplu sözleşmesinde EÜAŞ’a bağlı özel durumu olan barajlarda çalışan personele alınan fazla çalışma ücretinin ödenmesinde  aksaklıkların yaşandığını vurgulayan Doğan, “ EÜAŞ’a bağlı Karakaya, Alparslan, Dicle ve Batman hidroelektrik santrallerinde görev yapan personele  toplu sözleşme görüşmelerinde ayda 50 saati aşmamak kaydıyla, Bütçe Kanunu’ndaki fazla çalışma ücretinin 3 katı kadar ödenecek  bir kazanım sağladık. Bazı barajlarda uygulamada küçük aksaklıklar oldu. Bu aksaklıkların biran önce giderilmesini istiyoruz” dedi.


“İptal Edilen Vhki Kadroları Tekrar Dağıtılmalı”


EÜAŞ’ta memurlara verilen Veri Hazırlama Kontrol İşletmenliği (VHKİ) kadrosu Türk Enerji-Sen tarafından mahkeme kararı ile iptal ettirildiğini de hatırlatan Doğan, “2014 yılında Bakanlar Kurulunca EÜAŞ Genel Müdürlüğüne 88 adet VHKİ pozisyonu ihdas edilmiş, yeni ihdas edilen bu pozisyonların 78 tanesi EÜAŞ Genel Müdürlüğü teşkilatınca arza göre dağıtılmıştı. İdari amirlerinin talebi, kadro verilecek memurun sicil durumu gibi kriterler göz önünde bulundurularak verilen V.H.K.İ. kadroları, 2010 yılına kadar yetkili olmasına rağmen kamu görevlilerinin hanesine bir tek kazanım yazamayan malum sendikanın mahkemeye başvurarak memurların elinden alındı. Çalışanların motivasyonunun artırılması ve için bu kadroların tekrar kurum personeline dağıtılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 3005 defa okundu


YAZARLAR