Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ’a Ait Santrallerin Türkiye Varlık Fonu’na Devri Planlanıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ’a Ait Santrallerin Türkiye Varlık Fonu’na Devri Planlanıyor

EÜAŞ’a Ait Santrallerin Türkiye Varlık Fonu’na Devri Planlanıyor
Reuters: ‘EÜAŞ’a ait santrallerin Varlık Fonu’na devri planlanıyor’
27.02.2017 / 10:37

Enerjimagazin- Reuters'a konuşan ekonomi yetkilileri, Elektrik Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait toplamda 1,000 MW'lık santral kapasitesinin Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) devrinin planlandığını söyledi.


Sözcü’de yer alan habere göre, Reuters’a bilgi veren konu hakkında bilgi sahibi bir ekonomi yetkilisi, “TVF’nin portföyünün çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi kapsamında yeni bazı adımlar planlanıyor. Bu kapsamda bazı HES'lerin TVF’ye devri öngörülüyor” dedi.


Aynı yetkili, bu kapsamda EÜAŞ’a ait bazı santrallerin TVF’ye devrinin planlandığını belirterek, “Kararın yakın zamanda alınması planlanıyor. Söz konusu hidroelektrik santralleri 100 MW civarında olabilir ama daha büyük birkaç santralle de 1,000 MW’ye ulaşılabilir” dedi.


Aynı yetkili, uygun görülmesi halinde santrallerin toplam büyüklüğünün 1,000 MW’nin üzerine de çıkabileceğini bildirdi.


Türkiye’nin toplam kurulu gücü 75,000 MW’nin üzerinde bulunuyor.


Geçtiğimiz günlerde, Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ, Türkiye Petrolleri AO, Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ, Borsa İstanbul AŞ, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ'nin sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon AŞ'nin yüzde 6,68 oranındaki Hazine'ye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Türkiye Varlık Fonuna aktarılmıştı. Sözcü

Bu haber toplam 4425 defa okundu


YAZARLAR