Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - MEHMETÇİK Güneş'ten Ürettiği Elektrikle Yemeğini Pişiriyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MEHMETÇİK Güneş'ten Ürettiği Elektrikle Yemeğini Pişiriyor

MEHMETÇİK Güneş'ten Ürettiği Elektrikle Yemeğini Pişiriyor
Mehmetçik, Şemdinli'de sıfırın altında 35 derede güneş enerjisi sistemi ile kendi elektriğini üretiyor.
10.02.2017 / 12:30

Enerjimagazin-Mehmetçik, Irak sınırının sıfır noktasındaki Şemdinli'de hava sıcaklığının sıfırın altında 35 dereceye kadar düştüğü bölgede kurduğu güneş enerjisi sistemi  ile kendi elektriğini üretip kendi mutfağında yemeğini hazırlıyor, ekmeğini  pişiriyor.


Mehmetçik, Irak sınırının sıfır noktasındaki Şemdinli'de hava sıcaklığının sıfırın altında 35 dereceye kadar düştüğü 2 bin 865 rakımlı Mirgesav Dağı ve 2 bin 640 rakımlı Gedik Tepe üs bölgelerinde yer yer 7 metreyi bulan karda vatan savunması için nöbet tutuyor. Askerler üs bölgesinde kurdukları güneş enerjisi sistemi dikkat çekiyor.


Mehmetçik,  Hakkari'nin Irak sınırının sıfır noktasındaki Şemdinli ilçesinde, hava  sıcaklığının sıfırın altında 35 dereceye kadar düştüğü bölgede vatan savunması  yapıyor.  Güvenlik güçleri, Şemdinli 34'üncü Hudut Tugay Komutanlığına bağlı 2  bin 865 rakımlı Mirgesav Dağı ve 2 bin 640 rakımlı Gedik Tepe üs bölgelerinde  zorlu hava ve doğa şartlarına rağmen görevini başarıyla sürdürüyorDevletin her türlü imkanı seferber ettiği Mehmetçik, hava sıcaklığının  sıfırın altında 35 dereceye kadar düştüğü bölgede kurduğu güneş enerjisi sistemi  ile kendi elektriğini üretip kendi mutfağında yemeğini hazırlıyor, ekmeğini  pişiriyor.


7 METRE KAR 


Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarılı operasyonları sonucu  teröristlerden temizlenen stratejik öneme sahip üs bölgelerinde görevli  Mehmetçik, oluşabilecek terör tehdidine aman vermiyor.  Kar kalınlığının yer yer 7 metreyi bulduğu üs bölgelerinde vatan  savunması yapan askerler, 24 saat nöbet tutarak sınırdaki en ufak hareketliliği  takip ediyor.  Metrelerce yükseklikteki kardan tüneller açarak birbirine bağladığı  mevzilerde ağır silahlarla görev yapan Mehmetçik, yine bu tünellerden geçerek dinlenme alanlarına ulaşıyor.  Türk milletinin huzuru ve vatanın bölünmez bütünlüğü için adeta kar  altında yaşayan Mehmetçik, dondurucu soğuğa rağmen elleri tetikte bekliyor.


Terör örgütünün sözde "gümrük noktası" olarak kullandığı ve  vatandaşlardan haraç aldığı Türkiye-Irak sınırının kesiştiği bölgede bulunan Hacı  Bey Çayı'nı kontrol altına alan güvenlik güçleri, terör örgütünün finans  kaynağına büyük darbe vurdu. Irak'ın kuzeyinde bulunan terör örgütü PKK'ya ait Hakurk kampının  çıkış noktası olan bölgede Ari ve Kanireş kampını da kontrol altında tutan  Mehmetçik, teröristlerin ülkeye girebileceği noktaları da kapattı.


VALİ ZİYARET ETTİ 


Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Mirgesav Dağı ve Gedik Tepe üs  bölgelerinde fedakarca görev yapan güvenlik güçlerini ziyaret etti. Komutanlardan bölgeyle ilgili bilgi alan Toprak, kar altında  mevzilerde nöbet tutan askerlerle sohbet etti. Mehmetçik kar üzerine kurulu "Gedik Kafe"de vali ve beraberindekilere  çay ikramında bulundu. Açılan kar tünellerinden geçerek askerlerin dinlenme, mutfak ve ihtiyaçlarını giderdikleri alanları inceleyen Vali Toprak, yaptığı  açıklamada, terör örgütü PKK'nın "Hakurk" diye adlandırdığı bölgenin önünde  bulunduklarını söyledi. Toprak, "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ekim ayının 14-15'inde bu bölgeye  çıkarak, 2010 yılından beri çıkılmayan bu noktalara gelerek, önce kendileri  yerleşti. Daha sonra bir kaç haftada kasım başına kadar komutanlarının komutası  altında buraya yol yaptılar, kışlık erzaklarını, silahlarını, mühimmatlarını  temin edecek şekilde buraya yerleştiler." dedi.


"Kar kaplanları" sıfırın altında 35 derecede güneş enerjisinden elektrik üretiyor


HER TÜRLÜ TEHLİKEYE HAZIRLAR


Vali Toprak, Mehmetçik'in kış ayını Irak'a sıfır noktada bulunan üs  bölgelerinde geçirdiğini anlattı.Yolların yapılmasıyla üs bölgelerine 18 konteynır, banyo, tuvalet ve  seyyar mutfak getirildiğini vurgulayan Toprak, şunları kaydetti: "Mehmetçik vatan savunmasını canı pahasına yerine getiriyor.  Komutanlarının komutası altında zor iklim şartlarında, ülkemizin sıfır noktasında  soğukla mücadele ederek sınırdan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı tetikte ve  hazır bekliyor. Devletimizin terör örgütüne yönelik çok önemli ve kararlı  mücadelesi kapsamında paşalarımızın, generallerimizin, subaylarımızın,  astsubaylarımızın komutasında kahraman Mehmetçiğimiz, ülkemizin bu en uç  noktasında, öncelikle Hakkarimizin, sonra bölgemizin ve en sonunda da bütün  ülkemizin güvenliği için her türlü zorluğa göğüs gererek, her türlü saldırıya ve  vatan savunmasına hazır bekliyor."


CANLARI PAHASINA ÜLKEYİ SAVUNUYORLAR


Sınırın sıfır noktasından Türkiye'ye mesaj veren Toprak, "Rahat  etsinler, huzurlu olsunlar. Mehmetçiğimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, emniyet  teşkilatımız, canları pahasına ülkeyi savunuyorlar ve savunmaya da devam  edecekler." dedi.  Toprak, vatanın emniyeti için kış boyunca bölgede 24 saat görev yapan  komutanlara ve Mehmetçik'e en kalbi duygularla teşekkür etti. Vatandaşların kalbinin bu bölgede atığını ifade eden Toprak, "Biz bu  sevgiyi, ilgiyi ve hasreti buradaki arkadaşlarımıza da iletmek istiyoruz.  Gerçekten bütün milletimizin gözü kulağı burada, Mehmetçiğimizin yanında." diye  konuştu.  Ziyarete Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel,  Şemdinli Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı  Tuğgeneral Emre Tayanç, Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdoğan  Baykal, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat Şahin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral  Ferdi Korkmaz, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu da katıldı. Milliyet

Bu haber toplam 1318 defa okundu


YAZARLAR