Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ELDER'in Hazırladığı 6 Mesleğin Yeterliliği MYK Tarafından Onaylandı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ELDER'in Hazırladığı 6 Mesleğin Yeterliliği MYK Tarafından Onaylandı

ELDER'in Hazırladığı 6 Mesleğin Yeterliliği MYK Tarafından Onaylandı
ELDER tarafından hazırlanan 6 mesleğin ulusal yeterliliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) portalinde “Enerji Sektörü” başlığı altında yayımlandı.
31.01.2017 / 17:23

Enerjimagazin-Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından hazırlanan 6 mesleğin “Elektrik Dağıtım Şebekesi Hat Bakım Görevlisi, Elektrik Dağıtım Şebekesi İşletme Bakım Görevlisi, Elektrik Dağıtım Şebekesi Kayıp-Kaçak Ve Ölçü Kontrol Görevlisi, Elektrik Dağıtım Şebekesi Saha Koordinatörü, Elektrik Dağıtım Şebekesi Test Görevlisi, Elektrik Sayaç Sökme Takma Elemanı” ulusal yeterliliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylandı.


Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından hazırlanan 6 mesleğin ulusal yeterliliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) portalinde “Enerji Sektörü” başlığı altında yayımlandı.


ELDER tarafında yürütülen “Elektriği Dağıtan Mesleklerin Belgelendirilmesi Projesi”, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından yürütülen ve Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun operasyon faydalanıcısı olduğu, “VOC-TEST MERKEZLERİ II. Hibe Programı” kapsamında hazırlanan 6 mesleğin ulusal yeterliliği, MYK portalinde “Enerji Sektörü” başlığı altında yayınlandı.


Yeni yayımlanan Mesleki Yeterliliklere buradan ulaşabilirsiniz


Proje kapsamında yeterlilikleri hazırlanan meslekler “elektrik dağıtım şebekesi hat bakım görevlisi, işletme bakım görevlisi, kayıp kaçak ve ölçü kontrol görevlisi, saha koordinatörü, test görevlisi ve elektrik sayaç sökme takma elemanı” şeklinde sıralandı. 


Hizmet kalitesi artacak 


Ulusal Yeterlilik Sistemi, işçinin yükümlülük ve haklarını; işverenin ise beklenti ve ihtiyaçlarını bir standarda oturtuyor. Mesleki yeterlilik belgesi bulunan çalışanlar sektör tarafından istihdamda öncelikli olarak tercih edilecek, böylece sektörde kalifiye iş gücü artacak, çalışanlar ise bireysel gelişimlerine ve mesleki kariyerlerine yatırım yapmış olacaklar. Yayınlanan ulusal yeterlilikler hem iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını hem kaliteye ilişkin çalışmaları hem de çevre mevzuatını içermektedir; artık verilecek eğitimlerde hem İSG, hem kalite hem de çevre konuları önem arz edecektir. Bu sistem belirli sürelerde (belirli aralıklarla) çalışanların kendilerini tekrar ispat etmelerini gerektirdiğinden bu belgelendirme süreci çalışanların sürekli olarak kendilerini geliştirmelerini, sektörün ihtiyaçlarına ve gelişmelerine ayak uydurmalarını da sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, CŞGB, İŞKUR, MYK ve SGK ortak bir çalışma yürüterek, mesleki yeterlilik belgelerine sahip nitelikli iş gücü istihdamının yaygınlaştırılması ile tüketiciye daha kaliteli mal ve hizmet sunulmasının desteklenmesi amacıyla bazı kanuni düzenlemeler gerçekleştirilmiştir:


ELDER Belgelendirme Kuruluşu olacak 


ELDER, daha önceden yayınlanmış olan 4 mesleğin ulusal yeterlilikleriyle ilgili olarak, TS EN ISO/IEC 17024 Personel Belgelendirme Standardına göre, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş ve MYK tarafından yetkilendirilmiş personel belgelendirme kuruluşu olmak üzere denetimlerini de tamamlandı. Yakın zamanda “Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu” olarak da faaliyet gösterecek olan ELDER, http://www.eldermym.com adresli web sayfalarından sınav duyuruları yapmaya başlayacak ve yeni yayınlanan 6 mesleğin yeterlilikleriyle ilgili olarak MYK’ ya ve TÜRKAK’a “kapsam genişletme başvurusu” yapacak.

Bu haber toplam 5030 defa okundu


YAZARLAR