Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjisa'dan Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Enerji Santralı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjisa'dan Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Enerji Santralı

Enerjisa'dan Türkiye'nin En Büyük Rüzgar Enerji Santralı
Enerjisa, 143 MW kurulu güçle Türkiye'nin en büyük rüzgar santralı Balıkesir Rüzgar Enerji Santralı'nı (Balıkesir RES) devreye aldı.
15.05.2013 / 00:33

Sabancı Holding ve dünyanın lider enerji uzmanı E.ON ortaklığında yoluna devam eden Enerjisa, 143 MW kurulu güçle Türkiye'nin en büyük rüzgar santralı Balıkesir Rüzgar Enerji Santralı'nı (Balıkesir RES) devreye aldı.


Çanakkale ve Dağpazarı Rüzgar Santralları'nın ardından Enerjisa'nın devreye aldığı üçüncü rüzgar santralı olan Balıkesir RES, yıllık tahmini 524 GWh elektrik üretecek. Enerjisa Balıkesir RES'in 135 milyon Euro tutarındaki sendikasyon kredisi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından sağlandı.

General Electric teknolojisi kullanan 52 adet 2,75 MW'lık rüzgar türbini ile Türkiye'nin en büyük Rüzgar enerji santralı olma özelliği taşıyan Balıkesir RES'in açılışı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve E.ON Yönetim Kurulu Üyesi Jorgen Kildahl'ın katılımıyla düzenlenen törenle yapıldı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı açılış töreninde yaptığı konuşmada "Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasına büyük önem veriyoruz. Çanakkale ve Dağpazarı rüzgar santrallarından sonra Belıkesir RES'i de işletmeye alarak işletmedeki rüzgar enerjisi kurulu gücümüzü 212 MW'a çıkardık. Enerjisa elektrik üretimine bugüne kadar 7 milyar TL yatırım yaptı. 2015 sonunda bu rakam 11 milyar TL'nin üzerine çıkmış olacak. Enerjisa'nın yatırımları Türkiye elektrik sektörünün daha rekabetçi bir yapıya ulaşacağına uyduğumuz güveni yansıtıyor." Dedi.

Türkiye'nin kendileri için önemli bir pazar olduğunu belirten E.ON Yönetim Kurulu Üyesi Jorgen Kildahl ise sözlerine "Bugün E.ON için önemli ve tarihi bir gün. Sabancı Holding ile gerçekleştirdiğimiz ortaklığımız resmileştikten sonra ilk kez Enerjisa'nın bir rüzgar santralının açılışını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bir başka heyecan kaynağımız da Balıkesir RES'in Türkiye'nin en büyük rüzgar santralı olmasıdır. Bu ve benzeri projelerin gerçekleşiyor olması, Enerjisa'nın çevre dostu teknolojiler kullanarak Türkiye'nin artan enerji talebini karşılamak için var gücüyle çalıştığının bir göstergesidir. Balıkesir RES, ayrıca Enerjisa'nın 2020 yılı için koyduğu 7,5 GW üretim kapasitesine ulaşma hedefi yolunda atılmış önemli bir adımdır." şeklinde devam etti.

Sabancı Holding ve E.ON ortaklığıyla, bölgesel güç olmaya hazırlanan Enerjisa'nın yeni dönemdeki hedefleri, 2020 yılında 7.500 MW kurulu güce ulaşmak ve elektrik dağıtımında 6 milyonun üzerinde müşteriye hizmet vermek olarak yeniden tanımlandı. Ayrıca Enerjisa'nın iş kapsamına Türkiye doğal gaz sektöründe bir oyuncu olarak doğal gaz ithalatı ve ticareti alanında da faaliyet göstermek dahil edildi.

Bu haber toplam 2638 defa okundu


YAZARLAR