Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - AKP Seyitömer Çalışanlarını Bilgilendirdi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AKP Seyitömer Çalışanlarını Bilgilendirdi

AKP Seyitömer Çalışanlarını Bilgilendirdi
AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, özelleştirilen Seyitömer Termik Santrali ve Seyitömer Linyitleri İşletmesinde çalışan işçilerle AK Parti il binasında toplantı düzenledi.
15.05.2013 / 00:33

AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, özelleştirilen Seyitömer Termik Santrali ve Seyitömer Linyitleri İşletmesinde çalışan işçilerle AK Parti il binasında toplantı düzenledi.


Kinay, özelleşme sonrasında işletmelerde çalışan işçilerin durumu ile ilgili Bakanlığın bilgi notu katılımcılarla paylaştı.

Yapılan özelleştirme sonrasında devir sözleşmesi yapılana kadar yapılacak çalışmalar ve bilgilendirme talepleri doğrultusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın talimatıyla yazılı olarak bir bilgilendirme çalışmasının yapıldığını bildiren Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, "İşletmelerde çalışan personelin bundan sonraki durumlarıyla ilgili EÜAŞ Genel Müdürlüğünden elimize ulaşan bu bilgi notunu işletme personeline aktarmak üzere toplanmış bulunuyoruz" dedi.

Devir sözleşmesinin imzalanmasına kadar kurumda çalışan mevcut personelin kurumun farklı bir ünitesine nakillerinin hukuken mümkün olmadığı belirtilen bilgi notunu okuyan Kinay açıklamasını şöyle sürdürdü:


"-Aynı zamanda bu işçilerin nakillerinin yapılabileceği diğer Termik ve Hidroelektrik santralleri de özelleştirme kapsamında olduğu bilinen bir durumdur.


-Bu süreçte işçilerin hukuki durumları ise, emeklilik aylığını almaya hak kazananlar, yaş ve prim ödeme gün sayısını birlikte dolduranlar, devir tarihinden önce emeklilik talebinde bulunmaları halinde kıdem tazminatları EÜAŞ tarafından ödenecektir. Devir tarihi itibariyle emeklilik aylığı veya toptan ödeme hakkını elde etmeyenler iş kanunu uyarınca aynı işyerinin işçisi olarak görev yapmaya devam edecekler.


-Devir tarihinde sonra 6 ay içinde kıdem tazminatlarını hak edecek şekilde sözleşmeleri sona erenler işletme veya kendilerinin özelleştirme idaresine başvurmaları halinde diğer kamu murum ve kuruluşlarında 657 sayılı devlet memuru kanununun 4. Maddesinin C fıkrası kapsamında, 4-C'li geçici personel olarak il tercihleri de dikkate alınarak istihdam edilebileceklerdir. Özel sektör tarafından iş sözleşmesi 6 ay içinde sona erdirilen personelin 4-C'ye başvurmaması halinde kendi imkanlarıyla iş buluncaya kadar ya da emekliliği hak edinceye kadar geçecek sürede prim gün sayısı ödemesi dikkate alınarak 3 ay ile 8 ay arasında net asgari ücretin 2 katı kadar 'İş Kaybı Tazminatı' ödenmektedir. Devir tarihinden sonra 6 ay içinde sözleşmeleri feshedilmeyen ancak daha sonra feshedilenler 4/C uygulanması hakkı bulunmamaktadır.


-Özelleştirme tarihinden sonra işletmede çalışmaya devam eden işçilere özelleştirilen işletmede veya başka bir yerde çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın talepleri halinde EÜAŞ tarafından kamuda daimi işçi olarak çalışmış olmaları kaydıyla "Kamu Daimi İşçi" belgesi verilecektir. İşçiler bu belgeyle kamuya ilk defa alınacak işçi personelin yönetmeliğindeki sınav şartı aranmaksızın İŞ-KUR tarafından belirlenen kıstaslar dahilinde kamu kurumlarının işçi alımlarına başvuru hakları bulunmaktadır."

Milletvekili Kinay'ın EÜAŞ Genel Müdürlüğünden gelen bilgilendirme notunu özelleştirilen işletmelerin personeline okumasının ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti.

Bu haber toplam 4287 defa okundu
YORUMLAR
hehe: 
"Bir İşcinin Anotomisi"
Eüaşdaki arkadaşlara ne denir bilemiorum ama biz genede hayırlısı olsun diyoruz aynısı Ayedaş personeli ve dağıtım şirketlerinde çalışan kadrolu işciler içinde geçerli olacak nereye gidiyor bu ülke wahhh wahh halimize
13.05.2013 / 22:45


YAZARLAR