Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kıbrıs Enerji Üretim Kaynaklarını Çeşitlendirecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kıbrıs Enerji Üretim Kaynaklarını Çeşitlendirecek

Kıbrıs Enerji Üretim Kaynaklarını Çeşitlendirecek
Sunat Atun: Türkiye’den kablo ile gelecek elektrik ile fuel oil’e bağımlı olmaktan kurtulacağız.
23.01.2017 / 20:42

Enerjimagazin-KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, “Enerji üretiminde Yenilenebilir ve güneş enerjisini devreye koyacağız. Türkiye’den kablo ile gelecek elektrik ile fuel oil’e bağımlı olmaktan kurtulacağız” dedi.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bakanlığı bünyesinde yürütülen Kısmi Hibe Programlarına hak kazanan firmalara belgelerini törenle takdim etti.


Bakanlıkta gerçekleştirilen törende konuşan Atun, Ülkedeki enerji üretim kaynaklarını çeşitlendireceklerini söyledi.


Üretim maliyetlerinin artmasına neden olan elektrik fiyatlarına da değinen Atun, ülkede fuel oil’e dayalı bir sistem olduğunu, dövizde ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların elektrik ücretlerine direk yansıdığını, bunun da sürdürülebilir bir durum olmadığını belirtti.


Atun, “Türkiye’de bugün elektriğe zam gelmiyor. Bunun nedeni çok değişik kaynaklardan üretim yapmaları. Biz de yenilenebilir ve güneş enerjisini devreye koyacağız. Türkiye’den kablo ile gelecek elektrik ile fuel oil’e bağımlı olmaktan kurtulacağız” dedi.


Mahir Kerem KAYA / Lefkoşa

Bu haber toplam 1176 defa okundu


YAZARLAR