Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgaz Piyasasında Serbest Tüketici Olma Sınırı Aynı Şekilde Sürdürülecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgaz Piyasasında Serbest Tüketici Olma Sınırı Aynı Şekilde Sürdürülecek

Doğalgaz Piyasasında Serbest Tüketici Olma Sınırı Aynı Şekilde Sürdürülecek
EPDK, doğalgaz piyasasında serbest tüketici olma sınırını aynı şekilde sürdürecek.
29.12.2016 / 12:04

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK), serbest tüketici olma sınırına ilişkin olarak 2015 yılı boyunca uygulanmak üzere alınan 18.12.2014 tarihli ve 5362 sayılı Kararı, 2017 yılı boyunca aynen uygulanmaya devam edecek.

EPDK'nın söz konusu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

EPDK'nın 5362 sayılı kararı şu şekilde:

"Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 15/12/2014 tarihli toplantısında, 2015 yılı boyunca Doğal Gaz Piyasasındaki tüketicilere uygulanmak üzere, serbest tüketici olma sınırına ilişkin olarak aşağıdaki Karar alınmıştır:

Madde 1 - Konut tüketicileri (evsel tüketiciler) hariç olmak üzere, tüm tüketiciler serbest tüketici statüsündedir.

Madde 2 - Konut tüketicileri (evsel tüketiciler) için, serbest tüketici olma sınırı 75.000 m3'tür. Serbest tüketici için tek sayaçtan ölçülen tüketim miktarı dikkate alınacaktır.

Madde 3 - Şehir içi doğal gaz dağıtım lisansı ihalesi sonucunda dağıtım lisansı sahibi olan tüzel kişilerin dağıtım bölgesinde uygulanacak serbest tüketici olma sınırına ilişkin olarak, lisans yürürlük tarihinden başlamak üzere ilk 5 yıllık sürenin dolmasından sonra, bu Kararın 1 inci ve 2 nci maddesi hükümleri geçerlidir.

Madde 4 - Tüketim miktarına bakılmaksızın, elektrik ve ısı enerjisi üreten kojenerasyon tesisi sahibi kişiler ve kullanıcı birlikleri serbest tüketici statüsündedir."

Bu haber toplam 1627 defa okundu


YAZARLAR