Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Dağıtım İşçileri Kesintisiz Enerji İçin Çalışıyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Dağıtım İşçileri Kesintisiz Enerji İçin Çalışıyor

Elektrik Dağıtım İşçileri Kesintisiz Enerji İçin Çalışıyor
Elektrik dağıtım ve TEİAŞ arıza ekipleri, kar kış demeden zor şartlar altında çalışıyor.
17.12.2016 / 13:23

Enerjimagazin-Elektrik dağıtım şirketlerinin ve TEİAŞ'ın arıza ekipleri, vatandaşların daha rahat, daha kolay ve daha kaliteli bir hizmet alması amacıyla çalışmalarına, kar kış demeden zor şartlar altında aralıksız devam ediyor. Ekipler, zorlu kış şartlarında metrelerce kar altında arızalanan elektrik hatlarına anında müdahale etmeye çalışıyor. Kar ve rüzgar nedeniyle oluşabilecek elektrik arızalarının mağduriyet yaşatmaması için yoğun çaba gösteriyor.


Ülke genelinde etkisini giderek artıran olumsuz hava koşulları yüzünden enerji arzında sıkıntılar yaşanıyor. Arızalara anında müdahale eden ekipler, kar yağışının kısa sürede yolları ulaşıma kapatması ve ekiplerin arazide can güvenliğinin tehlikede olması nedeniyle özellikle kırsal bölgelerde onarım çalışmalarında ciddi aksamalar oluyor. Sabahın ilk ışıklarından itibaren onarım çalışmalarına başlayan ekipler, araçla gidebildikleri noktalara intikal ediyor. Aracın ulaşmadığı alanlara ise sırtlandıkları merdivenle metrelerce karı yara yara ilerleyen ekipler arızanın bulunduğu bölgeye zor şartlarda ulaşarak, metrelerce yükseklikteki elektrik direklerine kimi zaman tırmanarak kimi zaman ise sepetle çıkarak arızayı onarmak için yoğun çaba sarf ediyorlar.
Ülkenin bazı kesimlerinde kar kalınlığı yer yer bir metreye ulaşırken, kar ve fırtına yüzünden zaman zaman elektrik direklerinin yıkılıyor, iletim hatları kopuyor. Bu duruma bir de havaların soğuması üzerine elektriğin aşırı miktarda ısınmada kullanılması da eklenince arıza sayılarında artış yaşanıyor.


VEDAŞ Ekipleri Ölümden Döndü


Muş'ta elektrik arızalarını gidermek için araziye çıkan Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) ekipleri, araçları bozulunca tipi nedeniyle 4 saat mahsur kaldı. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğini arayarak yardım isteyen ekipler, yürüyerek ulaştıkları köyde bir eve sığındı.

Muş'ta etkili olan kar yağışı elektrik arızalarını da beraberinde getirdi. Kar kalınlığının bir metreyi bulduğu kentte, yüzlerce yerleşim alanına elektrik verilemedi. Merkeze bağlı Kumluca köyündeki elektrik arızasını gidermek için paletli araçla yola çıkan VEDAŞ ekipleri, araçları bozulunca yoğun tipide mahsur kaldı. Görüş mesafesinin 10 metreye kadar düştüğü bölgede ilerleyemeyen ekipler, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğini arayarak yardım istedi. 3 saat boyunca kurtarılmayı bekleyen ekipler, yürüyerek köye ulaştı. İhbar üzerine harekete geçen İl Özel İdaresi ekipleri de, yolu açarak VEDAŞ çalışanlarına ulaştı.

Bir vatandaşın evine sığınan ve burada gazetecilere açıklamalarda bulunan VEDAŞ iş makinesi operatörü Adem Çağlar, ana hatta olan arızayı gidermek için 3 saat boyunca arazide çalışma yaptıklarını söyledi. Tipi nedeniyle sıkıntı yaşadıkların söyleyen Adem Çağlar, "Ana hatta olan arızayı tespit etmek için yaklaşık 3 saattir hat altında geziyoruz. Aracımız arızalandı. Tipiden dolayı gazetecilerle birlikte mahsur kaldık. Şu anda yoğun bir fırtına var ve bundan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Ana hatlarımız şuanda gözükmüyor, yardımcı ekipleri bekliyoruz. Onlar geldikten sonra arızayı gidereceğiz" dedi.

VEDAŞ köy arıza servisinde çalışan Veysel Çengel ise, üniversite hattındaki arızayı tespit etmek için yola çıktıklarını belirterek, "Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Kumluca köyünde mahsur kaldık. Enerji veremeden vatandaşın evine sığınmak zorunda kaldık" diye konuştu.
UEDAŞ’ta Kış Hazırlıkları Önceden Yapıldı


Yaz döneminde kapsamlı şebeke iyileştirme çalışmaları yapıldığı bilgisini aktaran UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe, “Yapılan çalışmalar kapsamında zarar gören hatlar onarılarak şebekenin kışa hazır olması için gerekli tüm önlemler alındı. Kriz yönetiminin önceden planlanması ve ekiplerimizin teyakkuz halinde görev yapmasının neticesinde oluşabilecek her türlü arızaya karşı müdahale edebilecek hareket kabiliyetine sahibiz” şeklinde konuştu. 


Kaliteli ve kesintisiz enerji hizmetini ulaştırmak için tüm birimlerin özverili bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Genel Müdür Efe, ekiplerin 24 saat usulüyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. 


Ayrıca vatandaşların yaşanan kesinti ve arızalarla ilgili UEDAŞ'ın 186 numaralı ihbar hattı, sosyal medya hesapları, akıllı telefonlardaki mobil uygulaması ve uedas.com.tr adresinden bilgi alabilecekleri ifade edildi.
DEDAŞ Mobil Ekip Kurdu


Dicle Elektrik Dağıtım Siirt İl Müdürlüğü ekipleri, Siirt’in kırsal kesimini esareti altına alan kar yağışlarından dolayı oluşacak arızalara, 24 saat müdahale edecek 25 kişiden oluşan mobil ekip kurdu.


DEDAŞ Siirt İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Siirt’te kırsal kesimde kar kalınlığı yer yer bir metreye ulaşırken, kar ve fırtına yüzünden zaman zaman elektrik direklerinin yıkıldığını, iletim hatlarının kopmasına rağmen bu duruma bir de havaların soğuması üzerine elektriğin maksadının dışında aşırı miktarda ısınmada kullanılması da eklenince arıza sayılarında artış yaşandığını bildirdi. Bu arızalardan dolayı yaşanan kesintilerden bölge halkının olumsuz yönde etkilenmemesi için Dicle Elektrik Dağıtım Siirt İl Müdürlüğünün, mobil arıza bakım onarım ekipleri arızalara anında müdahale etmek için çalışmalarını sürdürdüğü, vardiyalı olarak günün her saatinde hizmet veren ekiplerin, zor şartlara rağmen arızalara olabilecek en kısa sürede müdahale edildiğini, kardan dolayı yolları kapanan köylere ve kırsaldaki direklere ise yaya olarak ulaşıldığı belirtildi.
ARAS EDAŞ Atlı Ekipler Kurdu


Aras EDAŞ, hizmet bölgesinde özellikle kış mevsiminde merkezlere uzak köy ve mezralarda elektrik abonesi olan vatandaşlara hizmet götürmek için atlı ekipler kurdu.


Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Erzurum, Erzincan, Bayburt, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı’da faaliyet gösteren Aras EDAŞ görevlileri, yörede özellikle kış aylarında elektrik arızalarını önlemek amacıyla mücadele veriyor. Aras EDAŞ, zorlu hava koşullarında merkez, uzak köy ve mezralarda yaşayan vatandaşlara hizmet götürmek için atlı ekipler kurdu.
SEDAŞ Önlemleri Artırdı


SEDAŞ, önlemlerini artırarak, olumsuz hava şartları nedeniyle Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce'de 7/24 hizmet için bölgesindeki müşterilerin güvenli, kaliteli, güvenilir elektrik enerjisine sürdürülebilir erişimini sağlamak üzere şebeke operasyonu ekipleriyle alarm durumunda çalışmalarını gerçekleştiriyor.


Arızalara anında müdahale için personel ve ekipman ile araç koordinasyonunu sağlayan SEDAŞ, özellikle merkezden uzaklaştıkça ve yüksek yerleşim yerlerinde kar seviyesinin arttığı alanlarda ekipleriyle zorlu koşullarda bu mücadelesini sürdürüyor. Vatandaşlar acil durumlarda, arıza bildirimi için SEDAŞ Çağrı Merkezine, Alo 186 Arıza İhbar Hattına ve web sayfasından arıza bildirim formuyla SEDAŞ'a ulaşabiliyor.


SEDAŞ, kar nedeniyle yaşanabilecek elektrik kesintilerine zamanında müdahale edebilmek amacıyla, sahada görev yapan ekipleri ve araçları için gerekli kontrolleri sağlayarak alarm halinde çalışmalarını sürdürüyor. SEDAŞ ekipleri, enerji sağlama mücadelesinde, gerekirse kar kış demeden direklerde ve trafolarda oluşan arızalara müdahale ediyor ve elektrik vermek için soğuk ve rüzgara da aldırmıyorlar.


Ana ambarlarında ve koltuk ambarlarında malzeme ihtiyacını karşılayacak girişimleri de tamamlayan SEDAŞ, hızlı aksiyon alınmasına ait çalışmalarını tamamladı. SEDAŞ Şebeke Operasyon ekipleri 24 saat vardiyalı olarak görev yaparken, ekipler SEDAŞ Çağrı Merkezi, SCADA Kumanda merkezi ile birlikte WFM Koordinasyon merkezi ile iletişim içinde çalışıyor. SEDAŞ, enerji nakil hatlarında aşırı kar ve buz yükü nedeniyle dağıtım hattındaki oluşabilecek hasarlar için malzeme stok seviyesini arttırdı ve belirli noktalara da ağaç direk, izolatör, travers, iletken vb. malzemeler stokladı. SEDAŞ, olağanüstü durumlar için aksiyon planını hazırlarken, yerel yönetimler, İl AFAD Müdürlükleri ve TEDAŞ Genel Müdürlüğü Kriz Merkezi ile sürekli irtibat halinde oluyor.
MEDAŞ Yoğun Çaba Gösteriyor


MEDAŞ, müşterilerinin daha rahat, daha kolay ve daha kaliteli bir hizmet alması amacıyla çalışmalarına arıza ekipleri ile kar kış demeden devam ediyor. Ekipler kar ve rüzgar nedeniyle oluşabilecek elektrik arızalarının mağduriyet yaşatmaması için yoğun çaba gösteriyor.Çoruh EDAŞ’ta Direkler Yıkıldı


Aksa Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş (Çoruh EDAŞ), hizmet bölgesinde yer alan bazı yerleşim yerlerinde de şiddetli kar yağışının etkisiyle elektrik direklerini yıkıldı.


Çoruh EDAŞ ekipleri, kar, heyelan, ağaç devrilmesi ve zorlu araziye rağmen elektriksiz kalan vatandaşların mağduriyetini gidermek için yoğun çaba sarf ediyorlar. Ajanslar

Bu haber toplam 6300 defa okundu
YORUMLAR
Ertan: 
"Aldiklari maas helal.."
Sevgili enerjimagazin editörü öncelikle bu zor koşullarda enerji çalışanlarının neler yaşadığını Hangi zorlukla çalıştıklarını yayinladiginiz için teşekkür ederim . Ben ve benim gibi binlerce kişi bu zor şartlarda altında çalışmaktadır Türkiye de 21 bölge özel sektör oldu ve sizde. Isteğim 21 bölgede bu zor şartlar altında çalışan personelin maaşları ne kadarmış onunla ilgili birde çalışma yapsanız hani bizler ağır ve tehlike işler sınıfında çalışıyoruz yaaa bi farkımız olmalı değilmi... yeri geldi burda bi arkadaşımızın ölüm haberini aldık yeri geldi tanımadığımız ama aynı işi yaptığımız için içimiz yandığını hissettiğimiz abilerimizin haberini aldık.. insanlar öğrenmeli lütfen bizim sesimiz olursanız sevirim.. bizler hava şartları ne olursa olsun elimizden gelenin en iyisini yapmaktayiz. Teşekkürler.
17.12.2016 / 22:39


YAZARLAR