Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ'a Yapılan Atamalar Mahkeme Tarafından İptal Edildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ'a Yapılan Atamalar Mahkeme Tarafından İptal Edildi

EÜAŞ'a Yapılan Atamalar Mahkeme Tarafından İptal Edildi
Mahkeme, EÜAŞ'ın sınavsız atadığı 78 adet Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni atamasını esastan iptal etti.
07.12.2016 / 20:19

Enerjimagazin-Ankara 10. İdare Mahkemesi, EÜAŞ Genel Müdürlüğünün sınavsız atadığı 78 adet Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni atamasını esastan iptal etti.

2014 yılında Bakanlar Kurulunca EÜAŞ Genel Müdürlüğüne 88 adet VHKİ pozisyonu ihdas edildi. EÜAŞ Genel Müdürlüğünün, yeni ihdas edilen bu pozisyonların 78 tanesine sınavsız atama yapması üzerine Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Enerji-Sen Sendikası konuyu yargıya taşıdı.


Sendikanın başvurusunu inceleyen Ankara 10. İdare Mahkemesi, EÜAŞ Genel Müdürlüğünün sınavsız atadığı 78 adet Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni atamasını esastan iptal etti. TEİAŞ Genel Müdürlüğünün VHKİ atamaları da benzer şekilde sendikanın talebi üzerine mahkeme tarafından iptal edilmişti.


Türk Enerji-Sen’den yapılan açıklamada EÜAŞ’ın bundan sonra sınavsız atama yapamayacağı belirtilerek, "Gelinen noktada yaşanan mağduriyetin sorumlusu, biz istediğimizi yaparız mantığı ile hareket eden hukuk tanımaz yöneticilerdir" denildi.Türk Enerji-Sen’den konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:


Mahkemenin verdiği bu karardan sonra söz konusu idare bundan sonra sınavsız atama yapamayacaktır.

Sendikamızın talebi üzerine daha önce TEİAŞ Genel Müdürlüğünün VHKİ atamaları da benzer şekilde mahkeme tarafından iptal edilmişti.


İdarelerin vermiş olduğu yanlış kararlar iki şekilde düzeltilir.

Birincisi idare kendi yanlışından vazgeçerek, ikincisi yanlışlığın yargı kararıyla düzeltilmesi hususudur.


Biz Türk Enerji-Sen olarak; idarenin bu yanlış uygulamasından vazgeçmesi için gerekli her türlü çabayı gösterdik, ancak sonuç alamayınca yargıya başvurduk.


Gelinen noktada yaşanan mağduriyetin sorumlusu, biz istediğimizi yaparız mantığı ile hareket eden hukuk tanımaz yöneticilerdir.


Biz Türk Enerji-Sen olarak; sorumlu sendikacılığımız gereği bundan sonrada aynı şekilde yapılacak uygulamayı tekrar yargıya taşımaya devam edeceğiz.


TÜRK ENERJİ-SEN olarak; kurumlarımızda mevzuatın herkese adil bir şekilde uygulanması ve ülkemizde hukukun egemen olması için gerekli her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz.


ScanImage00859
Bu haber toplam 3537 defa okundu


YAZARLAR