Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ENERJİSA WhatsApp'tan Hizmet Vermeye Başladı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ENERJİSA WhatsApp'tan Hizmet Vermeye Başladı

ENERJİSA WhatsApp'tan Hizmet Vermeye Başladı
ENERJİSA, Elektrik faturası ortalama 125 TL gelen vatandaşlar için WhatsApp aracılığı ile hizmet vermeye başladı.
13.11.2016 / 23:11

Enerjimagazin-Sabancı Holding ve Alman E.ON ortaklığındaki ENERJİSA, Elektrik faturası ortalama 125 TL gelen vatandaşlar için WhatsApp aracılığı ile hizmet vermeye başladı.


Hayata geçen hizmete göre ENERJİSA’nın avantajlı fırsatlarından faydalanmak isteyen Elektrik tüketimi son bir yılda toplam 3600 kWh olan Elektrik faturası ortalama 125 TL gelen vatandaşlar, Elektrik faturasının  fotoğrafını çekerek 0530 811 0000 no’lu Enerjisa Whatsapp Hattına yolluyor. Enerjisa, Whatsapp Hattına resim gönderen vatandaşları hafta içi 08.30–17.30 saatleri arasında geri arayarak ENERJİSA fırsatları hakkında bilgilendiriyor.


Serbest tüketici olmanın avantajları?


Elektrik satın alırken en uygun fiyat alternatiflerini kendi ihtiyaçlarınıza göre özel olarak şekillendirebilirsiniz. Eğer serbest tüketici olma hakkınızı kullanmazsanız sadece bağlı olduğunuz bölgenin görevli tedarik şirketinden elektrik enerjisi satın almak zorunda kalırsınız. Bu nedenle tükettiğiniz elektrik, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen tarifeler üzerinden faturalandırılır.


Nasıl serbest tüketici olunur?


EPDK her yıl Ocak ayında toplam bir yıllık enerji tüketimi limiti belirlemektedir. Bu limit ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes serbest tüketici olmaya hak kazanır.  2016 yılında limit yıllık 3600 kWh tüketim ile aylık ortalama 125 TL olarak belirlenmiştir.


Serbest tüketici olduktan sonra tedarikçi değiştirebilmek mümkün müdür?


Evet, mümkündür. Ancak yeni bir sözleşme yapılmadan önce mevcut tedarikçiye karşı tüm yükümlülüklerin yerine getirilmiş olması gerekir.


Eski tedarikçi ile sözleşme sona erdikten sonra süreç nasıl işler?


Sözleşme sona erdiğinde eski tedarikçi ilgili yerlere başvuruda bulunur. Bu başvuru süresince mevcuttaki yeni tedarikçi size elektrik hizmeti vermeye devam eder, bu süreçte herhangi bir elektrik kesintisi söz konusu değildir.


Eski sözleşme sona erdikten sonra başka bir tedarikçi ile sözleşme yapılmazsa elektrik kesilir mi?


Hayır, kesilmez. Tedarikçi ile anlaşma son bulduğunda  bölgenizdeki görevli tedarik şirketi elektrik hizmeti vermeye devam eder.


Elektrikler kesildiği zaman neler yapılması gerekir?


Elektrik hizmetinde çıkan sorunlardan, ilgili elektrik dağıtım şirketi veya TEİAŞ sorumludur. Çünkü Elektrik Piyasası mevzuatı gereği, tedarikçi ile sözleşme ilişkisi sadece elektrik enerjisinin satışıyla ilişkilidir. Tedarikçilerin görevi abonelerin fatura bedelleri için fiyat alternatifleri sunmaktadır.


Tarife ücretlendirmesinde değişiklik olduğunda aboneye bilgilendirme yapılır mı?


Tarife ücretlendirmesinde herhangi bir değişiklik olduğunda Enerjisa aboneye en az 30 gün önceden e-posta, SMS gibi dijital veya posta, fatura altı bilgilendirme gibi basılı kanallar ile bildirir.


Bu haber toplam 5871 defa okundu


YAZARLAR