Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bakanlığı Karapınar YEKA İçin Yarışma Açtı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bakanlığı Karapınar YEKA İçin Yarışma Açtı

Enerji Bakanlığı Karapınar YEKA İçin Yarışma Açtı
Bakanlık, Konya Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı'nda (YEKA) kurulacak güneş enerji santrali için yarışmaya çıktı.
02.11.2016 / 10:12

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, daha önce "Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA)" olarak belirlenen Karapınar'daki araziye ilk etapta kurulması planlanan 1.000 MW kapasiteli GES ve 500 MWp/yıl kapasiteli FV güneş modülü üretim fabrikasının ve AR-GE Merkezinin kurulması için yarışma açtı.


Başvurular, 12.12.2016 tarihi saat 14.00’e kadar, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne elden teslim edilecek.


Yarışma, 15.12.2016 tarihinde, saat 14.00’de Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nde yapılacak.


Yarışma başlangıç tavan fiyatı 8,00 ABD Dolar-cent/kWh, Elektrik enerjisi alım süresi ise 15 Yıl olarak belirlendi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) Yurt İçinde Üretim Karşılığı Tahsisi (YÜKT) yarışma ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı.


FV güneş modülü üretecek olan fabrika, Serbest Bölgeler hariç, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi Şartnamede koordinatları verilen alanda, AR-GE Merkezi ise ilgili mevzuatta öngörülen yerlerde kurulacak.


Fabrika ve AR-GE Merkezi kurulumu; sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 18 ay, Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Tesisi ise Fabrika kurulumunu takip eden 36 ay içerisinde bitirilecek.


Yarışma, Şartnamede ilan edilen kilovatsaat başına elektrik enerjisi yarışma başlangıç tavan fiyatı üzerinden açık eksiltme usulüne göre yapılacak.


Verilen Mali Teklif herhangi bir şartı içeremez.


İş Deneyimi: FV güneş modülü üretim teknolojisine göre 01/01/2014 - 30/06/2016 tarihleri arasında, Şartnamede Tablo1’de belirtilen ingot üretimi hariç dilimleme, hücre ve modül üretimi aşamaları/işlemlerini entegre olarak gerçekleştirerek 3000 MWp FV güneş modülü üretmiş olması gerekiyor.


Yarışma, Teknoloji Sağlayıcısına ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait pay oranı ayrı ayrı %25’ten az olmayacak şekilde yerli ve yabancı ortakların içinde bulunduğu ortak girişim gruplarına açık olacak. Yarışmayı kazanan Ortak Girişim Grubunca şirket kurulacak ve YEKA Kullanım Hakkı Sözleşmesi imzalanacak.


Şartname bedeli 10.000 TL olup, bedel T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğü’ne yatırılacak.


Şartname, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nde görülebilecek ve temin edilebilecek. Her ne surette olursa olsun, Şartname almak için ödenmiş tutarlar iade edilmeyecek.


Başvurular, 12.12.2016 tarihi saat 14.00’e kadar, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne elden teslim edilecek. Bu tarih ve saatten sonra İdare’ye yapılacak başvurular değerlendirmeye alınmayacak. Başvuruların incelenmesine aynı tarih ve adreste saat 16.00’da başlanarak detay incelemeye geçilecek.


Yarışma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nde 15.12.2016 tarihinde, saat 14.00’de mali teklif zarflarının açılması ve Yönetmeliğe uygun olarak açık eksiltmeye geçilmesi suretiyle yapılacak.


Kesin, süresiz, tamamen ve/veya kısmen nakde çevrilebilir ve limitsiz, teminat mektubunun tutarı 50 milyon ABD Doları olarak belirlendi.


Başvuru tarihinden itibaren en az 120 takvim günü olacak.


Bu yarışmaya konsorsiyumlar teklif veremeyecekler.


• Yarışma Başlangıç Tavan Fiyatı:8,00 ABD Dolar-cent/kWh


• Elektrik enerjisi alım süresi :15 Yıl


Elektrik enerjisi alım süresi YEKA Kullanım Hakkı Sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren başlayacak.


Bu haber toplam 2235 defa okundu


YAZARLAR