Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İlk Yerli Elektrikli Otomobil Üretildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İlk Yerli Elektrikli Otomobil Üretildi

İlk Yerli Elektrikli Otomobil Üretildi
Uzun zamandır üzerinde çalışılan yerli otomobil projesi kapsamında ilk elektrikli yerli otomobil üretildi.
02.11.2016 / 10:12

Enerjimagazin-KKTC Yakın Doğu Üniversitesi bilim insanları Günsel Model 1 adında elektrikli aracın üretimini ve tanıtımını gerçekleştirdi.


Türkiye'nin yerli otomobil çalışmaları Tübitak çatısı altında devam ediyor. Meraklı bekleyiş devam ededursun, müjdeli bir haber de yavru vatanımız KKTC'den geldi ve ilk yerli otomobil ortaya çıktı.


Uzun zamandır üzerinde çalışılan yerli otomobil projesi kapsamında ilk elektrikli yerli otomobil üretildi. Özellikleri itibariyle küresel otomobil pazarındaki diğer elektrikli araçlara taş çıkaran araç, batarya kapasitesi, şarj süresi ve batarya dayanıklılığı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.


Yavru vatan KKTC'nin uzun zamandır yerli üretim otomobil üzerinde büyük bir gizlilikle çalışma yürüttüğü biliniyor. Bu çalışmalar yavaş yavaş sonuç vermeye başladı ve ilk yerli üretim elektrikli otomobilini görücüye çıkarttı. Böylece dünya üzerinde yenilenebilir enerji ile çalışan araç üretmek için yarışa giren firmalar arasında KKTC, bende varım dedi. KKTC, başarılı bir elektrikli araçla karşımıza çıktı.

KKTC Yakın Doğu Üniversitesi bilim insanları Günsel Model 1 adında elektrikli aracın üretimini ve tanıtımını gerçekleştirdi. Tamamı yerli üretim olan aracın özellikleri, dünyada otomobil pazarı liderlerinin ürettiği araçların birçoğundan başarılı bir tasarım ve donanıma sahip. 90 farklı tasarım arasında belirlenen araç, 4 kişilik yolcu kapasitesi ile bellenen konforu fazlasıyla karşılamayı başarmış.


Ayrıca Sessizliği Sür sloganı ile rakiplerine taş çıkaran batarya kapasitesi, ilk yerli üretim elektrikli otomobilin başarısını gözler önüne seriyor. Hızlı şarj istasyonu ile yarım saat gibi kısa bir sürede tam doluluk oranı çıkabilen otomobil, tek şarj ile 350 km yol gidebiliyor. Ayrıca yapılan testler sonucu 500 bin km ardından bile bataryanın ömrü yüzde 90'lar seviyesinde kalabiliyor. 0 dan 100 km ye 8 saniyede çıkabilen araç, üretim sürecinin ardından yakın zamanda satışa sunulması bekleniyor.

Bu haber toplam 1624 defa okundu


YAZARLAR