Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Gazprom'dan Türk Akımı Açıklaması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gazprom'dan Türk Akımı Açıklaması

Gazprom'dan Türk Akımı Açıklaması
Aleksey Miller: Türk Akımı'nın yasal dayanağı oluşturulmuştur
10.10.2016 / 23:51

Enerjimagazin- Bugün, 23. Dünya Enerji Kongresi'nin gerçekleştirildiği İstanbul'da Türk Akımı için Rusya ve Türkiye arasında, Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz'in altından iki hattın ve Türkiye sınırından komşu ülkelere bir kara transit hattının inşasını öngören bir hükümetlerarası anlaşma imzalandı.


Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller konuya ilişkin olarak “Bugün imzalanan son derece önemli bu belgeyle Türk Akımı'nın yasal dayanağı oluşturulmuş oldu. Bu hükümetlerarası anlaşmanın bu kadar kısa bir sürede hazırlanmış olması her iki tarafın da projenin hızla uygulanmasına ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Bu durum, Türk Akımı boru hattı hem Türkiye'ye hem de Güney ve Güneydoğu Avrupa'ya yönelik gaz sevkiyatının güvenliğini artıracağından son derece doğal" dedi.


Türk Akımı doğalgaz boru hattının inşasına ilişkin Mutabakat Zaptı, 1 Aralık 2014 tarihinde Gazprom ile BOTAŞ arasında imzalandı. Boru hattı, 660 kilometre boyunca Güney Akım'ın eski güzergahını takip ederek devamında 250 kilometre boyunca Türkiye'nin Avrupa kıtasındaki topraklarında yeni bir güzergahtan geçecek. Yapılacak ilk boru hattından gelecek doğalgazın tamamının (15,75 milyar metreküp) tamamının Türkiye piyasasında kullanılması öngörülüyor.


Türkiye Eylül 2016'da boru hattının denizden geçecek kısmının inşası ile boru hattının Türkiye'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'nden ve karasularından geçecek iki hattında yapılacak araştırmalar için gerekli izinleri verdi.Bu haber toplam 1330 defa okundu


YAZARLAR