Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - OEDAŞ ve OEPSAŞ STFA'nın Mı Oluyor?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

OEDAŞ ve OEPSAŞ STFA'nın Mı Oluyor?

OEDAŞ ve OEPSAŞ STFA'nın Mı Oluyor?
STFA'nın OEDAŞ ve OEPSAŞ'ı devralacağı iddia ediliyor.
10.10.2016 / 23:59

Enerjimagazin-2010 yılında özelleştirilen ancak yasal yükümlülüklerini yerine getirmediği için EPDK tarafından el konulan Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş’nin STFA Grup’a devredileceği iddia ediliyor.


Akşam’ın EPDK’dan edindiği bilgilere göre STFA Grup ile konuyla ilgili görüşmeler sürüyor. İşlemlerin bir hafta 10 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor. Anlaşmaya ilişkin nihai görüşmelerin yapıldığı kaydedildi. Üst düzey bir EPDK yetkilisi, konuya ilişkin "Osmangazi’de en geç yılbaşında yeni şirketin faaliyette olacağını düşünüyorum" dedi. 


Elektrik Ticareti Alanında Faaliyet Gösteriyor


STFA Grup, enerji alanında holding bünyesinde 2003 yılında kurduğu Enerya Enerji A.Ş şirketi ile doğal gaz dağıtımı, elektrik ticareti, doğal gaz ticareti ve yenilenebilir enerji alanlarında faaliyet gösteriyor.


Türkiye'nin en yaygın 2. özel doğal gaz dağıtım şirketi olan Enerya Enerji A.Ş, 11 şehirde 30 yıl süreyle doğal gaz dağıtım lisansına sahiptir ve yaklaşık 950.000 aboneye hizmet sunmuyor. Enerya Enerji A.Ş, tüm Türkiye’de serbest tüketicilere elektrik hizmeti veriyor.


Özelleştirilen 21 elektrik dağıtım bölgesi arasında yer alan Osmangazi EDAŞ'ın yüzde 100 hissesi Haziran 2010’da 485 milyon lira bedelle ETİ Gümüş A.Ş’ye (Yıldızlar SSS Holding) devredilmişti.


EPDK, 2013 Ağustos ayı içerisinde Afyon, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Uşak'ta yaklaşık 1,4 milyon aboneye hizmet veren Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş.ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. nin TETAŞ’a toplam 145 milyon liralık borcu ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle, yönetim kurulu başkan ve üyelerine görevden el çektirerek ve yerlerine yeni atamalar yapmıştı.

Bu haber toplam 4257 defa okundu


YAZARLAR