Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgaz Sektöründe 6 Milyar Yatırım
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgaz Sektöründe 6 Milyar Yatırım

Doğalgaz Sektöründe 6 Milyar Yatırım
GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan: 2022 yılına kadar 6 milyar TL yatırım yapacağız.
08.08.2016 / 11:05

Enerjimagazin-2016 yılının ikinci yarısında doğal gaz dağıtım şirketleri şebeke yatırımlarına artırarak devam ediyor.


GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan 2016 yılı şebeke yatırımlarının planlandığı şekilde devam ettiğini belirtti. Doğal gaz dağıtım sektörü yapısal olarak sağlam temellere oturmuş bir durumdadır. 2002 yılında başladığımız yatırım seferberliği ile özel sektör eliyle 10 milyar ABD Doları üzerinde şebeke yatırımı yapılmıştır. Bugün yaklaşık olarak 90.000 km üzerinde şebeke yatırımı gerçekleşmiştir.


15 Temmuz’da meydana gelen darbe girişiminin etkileri Hükümetimiz tarafından alınan tedbirler ve milletimizin demokrasimize sahip çıkması sayesinde kısa sürede bertaraf edildi.Doğal gaz dağıtım sektörü olarak yatırım ortamının geliştirilmesi anlamında üstümüze düşen görevi yapacağız. Doğal gazı mümkün olan her yere götürmek istiyoruz. Bu yıl için sektör olarak yaklaşık 1 Milyar TL üzerinde yatırım hedefimiz var. 2022 yılına kadar 6 milyar TL yatırım yapacağız.


Şebeke yatırımları yerli üreticiyi de destekliyor.


Doğal gaz dağıtım sektörü sayesinde yerli boru üreticileri iş imkanı bulmaktadır. 68 doğal gaz dağıtım şirketimizin yoğun doğal gaz şebekesi yatırımları boru üreticilerinin zaman zaman tedarik anlamında zorlanmasına sebep olmakta. Bu yıl da yaklaşık olarak 10.000 km şebeke yatırım hedefimiz var.


Finans Kuruluşları doğal gaz dağıtım sektörüne güveniyor.


Doğal Gaz Dağıtım Sektörü finans kuruluşları nezdinde geçmiş 13 yılda müthiş bir güven tesis etti. Ve Sektörün kredibilitesi yükseldi. Bunu yatırım olarak ülkemize kazandırmamız gerekiyor. EPDK tarafından alınan kararlar sayesinde bugün 76 ilimizde doğal gaz kullanılmaktadır. Enerji Bakanlığı’nın doğal gazın tüm illerimize ulaştırılması hedefi var.


Yakın zamanda Tunceli ve Ağrı illerimizin de doğal gaza kavuşacağını tahmin ediyorum. Diğer il ve ilçelerimiz için de dağıtım şirketlerimizin çalışmaları devam ediyor.


Bu haber toplam 1466 defa okundu


YAZARLAR