Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 21 Elektrik Dağıtım Şirketinin 11'i Kayıp-Kaçakta Hedefleri Aştı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

21 Elektrik Dağıtım Şirketinin 11'i Kayıp-Kaçakta Hedefleri Aştı

21 Elektrik Dağıtım Şirketinin 11'i Kayıp-Kaçakta Hedefleri Aştı
Geçen yıl Türkiye'deki 21 elektrik dağıtım şirketinin 11'i, kayıp-kaçakta hedefleri aştı.
19.07.2016 / 23:45

Enerjimagazin-Kaçak elektriğe yönelik çalışmalar meyvelerini veriyor. Geçen yıl Türkiye'deki 21 elektrik dağıtım şirketinin 11'i, kayıp-kaçakta hedefleri aşarken, kalanlar da hedefe çok yaklaştı.


Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) kendileri için belirlediği kayıp-kaçak hedeflerini büyük oranda tutturdu. Geçen yıl Türkiye'deki 21 elektrik dağıtım şirketinin 11'i, kayıp-kaçakta hedeflerinin üzerine çıkarken, kalan şirketler de hedeflerine çok yaklaştı. Elektrik dağıtım sektöründeki özelleştirmelerle birlikte daha da yoğunlaşan kayıp-kaçakla mücadele çalışmaları, meyvelerini vermeye başladı. EPDK'nın '2015 Elektrik Piyasası Gelişim Raporu'na göre, Türkiye'de elektrik dağıtım şirketlerinin kayıp-kaçak hedeflerindeki sapma oranı geçen yıl yüzde 1'in altında gerçekleşti. 
Raporda, 2015 hedeflerindeki sapma miktarlarına dikkat çekilerek, "2014 yılındaki sapmaların büyüklüklerini göz önüne aldığımızda kayıp kaçak hedefi konusunda 2015 yılının dağıtım şirketleri açısından başarılı geçtiği görülmektedir" ifadesine yer verildi. Elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren 21 dağıtım şirketinin 11'i, geçen yıla ilişkin kayıp-kaçak hedeflerinin üzerine çıkarak yukarı yönlü gelişme gösterdi. Bu şirketler arasında Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım AŞ (KCETAŞ) ile Adıyaman ve Kahramanmaraş illerine hizmet veren AKEDAŞ, kayıp-kaçakta hedeflenenin yüzde 5 üzerinde performans gösterdi. 


Geçen yıl en fazla kayıp-kaçak oranı ise yüzde 72,1 ile Dicle dağıtım bölgesinde görüldü. Kayıp-kaçak hedefi geçen yıl için yüzde 72,5 olarak belirlenen Dicle EDAŞ yüzde 72,1'lik bir performans ortaya koyarak hedefin yüzde 0,4 üzerinde kaldı. Dicle'yi yüzde 59,7 ile Vangölü bölgesi takip etti, üçüncü sırada ise yüzde 26,6 ile Aras dağıtım şirketi yer aldı.

Bu haber toplam 2178 defa okundu


YAZARLAR