Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Miller'den Flaş Açıklamalar
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Miller'den Flaş Açıklamalar

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Miller'den Flaş Açıklamalar
Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller, dün Moskova'da gerçekleştirilen Yıllık Hissedarlar Kurulu’nda konuştu.
01.07.2016 / 13:18

Enerjimagazin-Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller dün Moskova'da gerçekleştirilen Yıllık Hissedarlar Kurulu’nda konuştu.


Miiler’in konuşmasında öne çıkan satırbaşları şu şekilde:


Avrupa'da yerli doğalgaz üretimi düşmeye devam ederken ithal doğalgaz talebi artıyor. 2015 yılında Gazprom Avrupa'ya 159,4 milyar metreküp doğalgaz ihraç etti, bu yıllık bazda yüzde 8'lik bir artışa işaret ediyor.


Söz konusu pozitif trend 2016 yılında da devam ediyor. Elimizdeki ilk verilere göre, 2016 yılının ilk yarısında Gazprom'un ihracatı yıllık bazda yüzde 14,2 (10,6 milyar metreküp) artış gösterdi. Özellikle Almanya'ya ihracatımız 1,6 milyar metreküp, Polonya'ya 1,3 milyar metreküp ve Fransa'ya yapılan ihracat ise 1,4 milyar metreküp arttı.


Gazprom olarak Avrupa'nın ilave doğalgaz ithalatı ihtiyacının artmaya devam etmesini ve 2025 yılında yıllık en az 100 milyar metreküp ve 2035 yılında150 milyar metreküp düzeyine ulaşmasını bekliyoruz.


2015 yılının rakamları, Avrupa piyasasında LNG'ye nazaran boru hatlarıyla iletilen doğalgazın hakim rolünü teyit ediyor: LNG terminallerinin ortalama kullanım oranı yüzde 25'le sınırlı kalırken, Kuzey Akım’ın kullanımı mevzuatı belirleyenlerin getirdiği kısıtlara rağmen artmaya devam ediyor. 2015 yılında Kuzey Akım hattı yüzde 70 kullanım oranı sergiledi. 2015 yılında sadece Almanya'ya yapılan doğalgaz sevkiyatı, bütün AB ülkelerinin toplam LNG ithalatını geçti.


2015 yılında, BASF, Engie, OMV, Shell ve Uniper Gazprom, Kuzey Akım 2 boru hattı projesi için bir ortaklık anlaşması imzaladı. Bu boru hattı kuzey koridorundan yapılan ihracat kapasitemizi iki katına çıkaracak ve Yamal sahalarından Kuzeybatı Avrupa'daki büyüyen pazarlara iletilen gazın rotasını 1,5 kat kısaltacak ve doğalgaz iletimi maliyetini geleneksel rotaya kıyasla 1,5 ila 2 kat azaltacak.


Yabancı ortak ve müşterilerimizle işbirliği biçimlerimiz de gelişmeye devam ediyor. 2015 yılında Gazprom Avrupa'ya ilk doğalgaz ihalesini gerçekleştirdi. İhale sonucunda 15 mevcut ve yeni alıcıya 1,2 milyar metreküp doğalgaz satıldı. 2016 yılının bahar aylarında Baltık ülkelerine yönelik olarak gerçekleşen ikinci doğalgaz ihalesinde, 6 ortağa 420 milyon metreküpten fazla doğalgaz satıldı. Bu yıl Batı Avrupa'ya yönelik olarak bir başka ihale daha gerçekleştireceğiz. Doğalgaz ihaleleri, ilave doğalgaz satmak ve daha fazla gelir elde etmek için, uzun vadeli kontratları tamamlayıcı etkili bir satış mekanizması olarak öne çıkıyor.


Mali sonuçlar


2015 yılında Gazprom, düşük hidrokarbon fiyatlarının geçerli olduğu bir ortamda güçlü sonuçlar elde etmeyi başardı. Kaynak altyapısını güçlendirip üretim kapasitesini yükselterek Avrupa'ya doğalgaz ihracatını artırdı. Faaliyetlerinin mali sürdürülebilirliğini teyit ederek büyük çaplı projeleri hayata geçirmeyi sürdürdü.


Şirketin geliri yıllık bazda yüzde 8,6 arttı. Kar, net doğalgaz satışında yüzde 14,8, Avrupa ve diğer ülkelere net satışlardaki yüzde 23,6 artış dolayısıyla 787 milyon rubleye yükseldi.


Gazprom'un faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK), küresel petrol ve doğalgaz şirketleri arasındaki lider şirketlerden biri olarak pozisyonunu teyit ediyor. 


Gazprom'un kaynak altyapısı ve arama faaliyetleri


Gazprom’un kaynak altyapısı, iç talebi ve yabancı müşterilerimizin artan talebini karşılamamıza imkan sağlayacak şekilde sürekli büyüyor. 2015 yılında, Yamal-Nenets Özerk Bölgesindeki Padinskoe  ve Kemerovo bölgesindeki Naryksko-Ostashkinskaya sahaları olmak üzere iki yeni saha daha keşfedildi.


2015 yılında Gazprom 418,5 milyar metreküp doğalgaz üretti. Yıllık üretim kapasitemiz, mevcut üretimimizden 150 milyar metreküp daha yüksek. Bu, Gazprom'un iç ve küresel piyasalardaki ana rekabet avantajlarından biri olan üretimi hızla artırma yetisine işaret ediyor.


2015 yılında bu avantajı, özellikle Yamal Yarımadası ve kuzey denizlerindeki üretimi geliştirmek suretiyle daha da güçlendirdik. Şu anda geliştirdiğimiz en büyük ve en umut vaat eden saha Yamal bölgesindeki Bovanenkovskoe sahasıdır. 2015 yılında bu sahada 61,9 milyar metreküp üretim yapıldı. Bu rakam 2014 yılı seviyesinden 19 milyar metreküp daha fazlaydı. Sahanın toplam kapasitesi yıllık 115 milyar metreküp olacak. Bu, Avusturya, Belçika, İspanya, Romanya ve Fransa'nın toplam doğalgaz talebini karşılamaya yetecek bir rakam.


Gazprom ayrıca Doğu Sibirya ve Uzakdoğu'daki doğalgaz üretim merkezlerini geliştirmeye devam ediyor. Chayandinskoye sahası 2018 yılında faaliyete geçecek ve Sibirya'nın Gücü boru hattıyla Çin'e yapılacak doğalgaz sevkiyatının ana kaynaklarından biri olacak.


Ulaşımda doğalgaz


Gazprom'un satış faaliyetlerinin en umut vaat eden unsurlarından biri, doğalgazın ulaşımda kullanımıdır. 2015 yılında doğalgazın motor yakıtı olarak satışı Rusya'da yüzde 7,3 artışla 436 milyon metreküpe ulaştı. Avrupa'da Gazprom ve bağlı ortaklıklarının dolum istasyonlarının sayısı 66'ya ulaştı ve bu rakam artmaya devam edecek. 


Asya piyasası


Gazprom en hızlı büyüyen ve cazip piyasalardan biri olan Çin'le geliştirilen doğalgaz işbirliği vesilesiyle yüzünü doğuya da dönüyor. 2016 yılında Çin'in talebinin yıllık 200 milyar metreküpü geçmesi bekleniyor. 2020 yılı itibariyle bu rakam yıllık 300 milyar metreküpe ulaşacak.


Asya-Pasifik bölgesindeki mevcudiyetimizi genişletmemizde LNG önemli bir rol oynuyor. Ancak, Sibirya'nın Gücü boru hattı başta olmak üzere boru hattı taşımacılığı da önemli rol oynayacak. Boru hattının yapımı takvime uygun şekilde devam ediyor. Amur nehri üzerinde en büyük kompresör istasyonunun inşaatına başlamış bulunuyoruz.


Gazprom ve Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC), Rusya'dan Çin'e batı hattıyla yapılacak yıllık 30 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatının temel şartlarına ilişkin bir anlaşma imzaladı.


Gazprom ve CNPC arasında geçtiğimiz günlerde Çin'de yeraltı doğalgaz depolama tesisi yapımı ve doğalgazdan elektrik üretimi alanlarında işbirliğini öngören bir Mutabakat Zaptı da imzalandı.


Bu haber toplam 1142 defa okundu


YAZARLAR