Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ'a Ait Beş HES Daha Özelleştiriliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ'a Ait Beş HES Daha Özelleştiriliyor

EÜAŞ'a Ait Beş HES Daha Özelleştiriliyor
ÖİB, EÜAŞ’a ait Çamlıca 1, Menzelet ve Kılavuzlu ile Almus ve Köklüce Hesler’in özelleştirilmesine ilişkin ihale ilanını yayınladı.
14.06.2016 / 20:10

Enerjimagazin-Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB),Elektrik Üretim A.Ş.(EÜAŞ)’a ait Çamlıca 1, Menzelet ve Kılavuzlu ile Almus ve Köklüce Hesler’in özelleştirilmesine ilişkin ihale ilanını yayınladı.


Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde; Elektrik Üretim A.Ş.ye ait;


Çamlıca 1 Hidroelektrik Santrali ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazlar (“Grup 1 - Çamlıca 1”)


Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri ile bu Santraller tarafından kullanılan taşınmazlar (“Grup 2 - Menzelet ve Kılavuzlu”)


Almus ve Köklüce Hidroelektrik Santralleri ile bu Santraller tarafından kullanılan taşınmazlar (“Grup 3 - Almus ve Köklüce”)


“İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile ayrı ayrı gruplar halinde özelleştirilecek.


Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde bulunan (“Grup 1 - Çamlıca 1”) Çamlıca 1 Hidroelektrik Santrali için; Geçici Teminat Tutarı: 10 Milyon TL, Ön yeterlilik ve Son Teklif Verme Tarihi: 19.08.2016 olarak,


Kahramanmaraş'ın, Ceyhan Nehri üzerinde bulunan (“Grup 2 - Menzelet ve Kılavuzlu”) Menzelet ve Kılavuzlu HES’ler için; Geçici Teminat Tutarı: 15 Milyon TL, Ön yeterlilik ve Son Teklif Verme Tarihi: 30.09.2016 olarak,


Tokat'ın Almus ilçesinde Yeşilırmak üzerinde bulunan (“Grup 3 - Almus ve Köklüce”) Almus HES ile Tokat'ın Niksar ilçesinde Yeşilırmak üzerinde bulunan Köklüce HES için; Geçici Teminat Tutarı: 15 Milyon TL, Ön yeterlilik ve Son Teklif Verme Tarihi: 05.09.2016 olarak belirlendi.


İhaleler, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhale Komisyonu’nca gerekli görüldüğü takdirde ihaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek.Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde bulunan Çamlıca 1 Hidroelektrik Santrali, 84 MW kurulu gücü ile Türkiye'nin 148. Kayseri'nin ise 2. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 61. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Çamlıca 1 HES ortalama 314.849.843 kilovatsaat elektrik üretimi ile 95.121 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Çamlıca 1 HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 99.952 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.


Kahramanmaraş'ın, Ceyhan Nehri üzerinde bulunan Menzelet Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES),. 124 MW kurulu gücü ile Türkiye'nin 112. Kahramanmaraş'ın ise 6. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 39. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Menzelet Barajı ve HES ortalama 485.115.265 kilovatsaat elektrik üretimi ile 146.561 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Menzelet Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 154.005 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.


Kahramanmaraş'ın, Ceyhan Nehri üzerinde bulunan Kılavuzlu Barajı ve HES, 54 MW kurulu gücü ile Türkiye'nin 197. Kahramanmaraş'ın ise 8. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 87. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Kılavuzlu Barajı ve HES ortalama 143.100.555 kilovatsaat elektrik üretimi ile 43.233 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Kılavuzlu Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 45.429 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.


Tokat'ın Almus ilçesinde Yeşilırmak üzerinde bulunan Almus Barajı ve HES, 27 MW kurulu gücü ile Türkiye'nin 342. Tokat'ın ise 7. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 159. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Almus Barajı ve HES ortalama 83.516.779 kilovatsaat elektrik üretimi ile 25.232 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Almus Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 26.513 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.


Tokat'ın Niksar ilçesinde Yeşilırmak üzerinde bulunan Köklüce Hidroelektrik Santrali (HES), 90 MW kurulu gücü ile Türkiye'nin 142. Tokat'ın ise en büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 57. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Köklüce HES ortalama 317.720.514 kilovatsaat elektrik üretimi ile 95.988 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Köklüce HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 100.864 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.


Bu haber toplam 6199 defa okundu


YAZARLAR