Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yaşar Arslan Yeniden GAZBİR Başkanlığı’na Seçildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yaşar Arslan Yeniden GAZBİR Başkanlığı’na Seçildi

Yaşar Arslan Yeniden GAZBİR Başkanlığı’na Seçildi
GAZBİR Başkanlığı’na yeniden AKSA Doğal Gaz CEO’su Yaşar Arslan seçildi.
23.05.2016 / 21:22

Enerjimagazin-Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği'nin (GAZBİR) Başkanlığı’na yeniden AKSA Doğal Gaz CEO’su Yaşar Arslan seçildi.


Türkiye Doğal Gaz Dağıtım sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR)’in 14 Mayıs Cumartesi günü Ankara’da yapılan 7. Olağan Genel Kurulu, Doğal Gaz Dağıtım şirketlerinin eksiksiz katılımıyla gerçekleştirildi. Genel Kurul’da, Aksa Doğal Gaz CEO’su Yaşar ARSLAN yeniden GAZBİR Başkanı seçildi.


Sektörün ve dağıtım şirketlerinin sorunlarının da değerlendirildiği Genel Kurulda ayrıca, GAZBİR'in piyasadaki belirleyici rolünün devamı ve yeni projeleri değerlendirildi.


GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; doğal gaz dağıtım sektörünün çatı kuruluşu niteliğindeki GAZBİR'in, kuruluşundan bu yana doğal gaz piyasasının hukuki ve fiili alt yapısının hazırlanmasında aktif rol aldığını, doğal gazın yaygınlaşmasına önemli katkılarda bulunmuş güçlü bir aktör olduğunu belirtti.


"Öncelikli hedef, sektörün hizmet kalitesini daha iyi bir noktaya getirmek"


Arslan “Doğal gaz dağıtım sektörünün özellikle son 12 yılda kat ettiği mesafe diğer sektörlerimiz için feyiz verici bir örnektir. Doğal gaz dağıtım şirketlerimizin özveriyle yapılan yatırımlar sayesinde, bugün 76 şehrimizde 13.4Milyon konut ve 12 Milyona yakın kullanıcıya doğal gaz ulaştırılmıştır.”


"2015 yılında konutlarda kullanılan doğal gaz ile 24,5 milyon ton daha az karbon salımı gerçekleşti"


Sadece konutlarda kullanılan doğal gazla 2015 yılında 24Milyon ton daha az karbon salımı gerçekleşmiştir. Bu rakam, geçtiğimiz günlerde Paris Anlaşmasını imzalayan ülkemiz için oldukça önemli bir rakamdır. Doğal gazın daha da yaygınlaşması ve verimli işletmecilikle, GAZBİR olarak karbon salımının azaltılmasında önümüzdeki dönemlerde çok daha fazla katkı sunmayı hedefliyoruz. “


“GAZBİR olarak yeni dönemdeki hedeflerimizi şu başlıklar altında özetleyebiliriz:


Sürdürülebilir tarife esaslarının oluşturulmasını sağlamak,


Sektörde mükemmellik konusunda çalışma esasları belirlemek ve geliştirmek,


Akıllı sistemler konusunda sektörde ortak Ar-Ge çalışmaları yürütmek,


Sektörün ihtiyacı olan teknik merkezleri kurmak,


Doğal gaz kullanımının yaygınlaşması ve verimli işletmecilikle karbon salımını daha da azaltmak.


Doğal gaz dağıtım sektörünün bugün geldiği nokta; ortak aklın, paydaşlarla ve ilgili tüm çevrelerle birlikte ve uyum içinde çalışmanın, özverinin ve vizyoner bakış açısının ve tüketiciye saygının bir sonucudur. Bizler doğal gaz dağıtıcıları olarak, yaptığımız işin yatırım ve kazanç bileşenleri dışında, çok önemli bir hizmet vesilesi olduğunun bilinciyle, doğal gazı Türkiye’nin en uzak noktasına kadar sürekli, kesintisiz ve güvenli biçimde ulaştırmak ve hızla yaygınlaştırmak için büyük bir çaba harcadık. Bugün geldiğimiz noktada, müşteri memnuniyeti bakımından örnek bir sektör olması, hizmet odaklı ve tüketici öncelikli bakış açımızın bir sonucudur.


Göreve geldiğim günden beri, daha önceden başlatılmış olan projelerin takibi ve yeni projelerle dağıtım sektöründe hizmet kalitesinin artırılması öncelikli hedefimiz oldu. 2013-2016 Döneminde GAZBİR faaliyetlerinin yapısal olarak daha teknik ve interaktif hale gelmesi için yoğun çaba sarfettik. Önümüzdeki dönem için de pek çok yeni projelerimiz var.


Geçmiş dönemde başlattığımız Güvenli Doğal Gaz Kullanımı temalı çalışmalarımızı, mevcut kamu spotlarımıza ilaveler yaparak sürdüreceğiz. GAZBİR olarak sorumluluklarımızın bilincinde olduğumuzu, Türkiye’de doğal gazın güvenli ve bilinçli olarak kullanılması için daha çok çalışacağımızı belirtmek isterim. Önümüzdeki dönemde özellikle müşteri memnuniyeti konusuna odaklanacağız. Bu konuda diğer sektörlere kıyasla çok iyi durumda olsak da alınması gereken bazı tedbirler olduğunu, sektörün hizmet kalitesini daha da artırabileceğimizi düşünüyoruz. GAZBİR olarak bu çalışmaların öncüsü olacağız.


Bunların dışında; doğal gaz sektöründeki eğitim ihtiyacını gidermeye yönelik olarak kurduğumuz GAZMER’i Avrupa Birliği Destekli Projelerle daha da güçlendirerek teknik anlamdaki tecrübemizi yurtdışında da paylaşmak istiyoruz.


Ülkemizin dört bir yanında faaliyet gösteren şirketlerimiz, tecrübelerini GAZBİR bünyesinde paylaşabiliyor. Bu tablo bizler için gurur vericidir. ” dedi.


GAZBİR yeni yönetim kurulu bir hafta içinde toplanarak yeni başkan yardımcılıklarını ve görev dağılımını belirleyecek.


GAZBİR HAKKINDA…


2004 yılında kurulan Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR), 57 üye dağıtım şirketi ile Türkiye enerji piyasasının en etkin ve büyük sektörel oluşumlarından biri konumundadır. Dernek, ilgili mevzuatın şartlarına gösterdiği uyumun sonucunda, İçişleri Bakanlığı’nın olurları ile unvanına “Türkiye” ibaresinin eklenmesine layık görülen doğalgaz piyasasının ilk ve tek derneğidir. International GasUnion (IGU), Eurogas gibi uluslararası saygın kuruluşlarda da Türkiye’ye temsil eden GAZBİR, iktisadi teşekkülü GAZMER ile test, kalibrasyon, belgelendirme, sertifikasyon ve eğitim hizmetleri de vermektedir.


YAŞAR ARSLAN 


1959 Çankırı/Ilgaz doğumlu Yaşar ARSLAN, Kazancı Holding bünyesinde faaliyet gösteren 2 Elektrik Dağıtım şirketinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve 20 Doğal Gaz Dağıtım, 2 Doğal Gaz Toptan, CNG ve LNG Şirketinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.  


GAZBİR kurucuları arasında bulunmuş ve 3 dönem Genel Sekreterlik görevi yürütmüş olan Yaşar ARSLAN; halen GAZBİR Başkanı ve TOBB Doğal Gaz Meclisi Başkan Yardımcısıdır.


Bu haber toplam 1975 defa okundu


YAZARLAR