Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Güneş Enerjili Uçak Solar Impulse Pasifik Okyanusu'nu Geçmeyi Başardı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Güneş Enerjili Uçak Solar Impulse Pasifik Okyanusu'nu Geçmeyi Başardı

Güneş Enerjili Uçak Solar Impulse Pasifik Okyanusu'nu Geçmeyi Başardı
Güneş enerjili uçak Solar Impulse, Pasifik Okyanusu'nu geçmeyi başararak, California'ya indi.
26.04.2016 / 23:19

Enerjimagazin-Hawaii'deki Kalaeloa havaalanından üç gün önce havalanan güneş enerjili uçak Solar Impulse, Pasifik Okyanusu'nu geçmeyi başararak, California'ya indi.


Haziran ayında bataryasında meydana gelen arıza nedeniyle Havaii’ye iniş yapmak zorunda kalan güneş enerjili Solar Impulse uçağı, cuma günü başladığı turun dokuzuncu etabında California’ya indi.


Solar Impulse 2, daha önce 118 saat aralıksız uçarak rekor kırmıştı.


Dünya turuna 5 Mart 2015'te Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse 2, şimdiye kadar Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, Japonya ve Hawaii'ye uğradı.


Solar Impulse'ın pilleri Japonya-Hawaii uçuşunun son ayağında hasar görmüş ve dünya turu denemesi yarıda kalmıştı.
Bakım çalışmaları boyunca Büyük Okyanus'taki durağı Kalaeloa havaalanındaki Hawaii Üniversitesi'nin hangarında kalan Solar Impuse’ın ısınma nedeniyle hasar gören pilleri yenileriyle değiştirilmiş, buna ek olarak, uçağa piller için yeni bir soğutma sistemi eklenmişti.


Pasifik Okyanusu'nu geçmeyi başararak turun dokuzuncu etabını tamamlayan Solar Impulse, dünyanın çevresini dolaşmak adına dev bir adım attı.


İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg'in dönüşümlü olarak kullandığı gündüz enerji depolayıp gece uçan Solar Impulse'nin bir Boeing 747'den daha uzun olan 72 metrelik kanatlarında 17 bin güneş enerjisi hücresi bulunuyor.


Brisa’da Solar Impulse’a, “Yolculuğun Geleceğini Tasarlıyoruz” vizyonuyla “Türkiye Resmi Partneri” olarak destek oluyor. Ajanslar


Bu haber toplam 1453 defa okundu


YAZARLAR