Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TEİAŞ'tan Lisanssız Elektrik Duyurusu
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEİAŞ'tan Lisanssız Elektrik Duyurusu

TEİAŞ'tan Lisanssız Elektrik Duyurusu
Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliğinin Geçici 10. Maddesi Kapsamında Trafo Merkezleri Kapasiteleri Hakkında Duyuru
26.04.2016 / 23:18

Enerjimagazin-Lisanslı GES’ler ve Enerji İhtisas Bölgeleri’ne yönelik planlamalar çerçevesinde bağlanabilir lisanssız kapasiteler Mayıs ayı sonuna kadar ilan edilecek.


Türkiye Elektrik İletim A.Ş Genel Müdürlüğü, “Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliğinin Geçici 10. Maddesi Kapsamında Trafo Merkezleri Kapasiteleri Hakkında Duyuru” yayımladı.


Duyuruda, “tüm trafo merkezlerindeki "Kurulu gücü bir megavat veya Kanunun 14 üncü maddesi çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiş kurulu güç üst sınırına kadar olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri" için bağlanabilir lisanssız üretim kapasitelerinin ilan edilebilmesi için bugüne kadar her bir trafo merkezi için ne kadar çağrı mektubu verildiği bilgisinin 29 Nisan mesai bitimine kadar kuruma iletilmesi tüm Dağıtım Şirketleri/Dağıtım Lisansı Sahibi OSB’lerden talep edildiği ve Dağıtım Şirketleri/Dağıtım Lisansı Sahibi OSB’lerden gelecek bilgiler ile lisanslı GES’ler ve Enerji İhtisas Bölgeleri’ne yönelik planlamalar çerçevesinde bağlanabilir lisanssız kapasitelerin Mayıs ayı sonuna kadar ilan edileceği” belirtildi.


Duyuru Şu Şekilde:


Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik, “Kapasitelerin Yayımlanması” konu başlıklı Geçici 10. Maddesinde “5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında olan rüzgar ve güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin bağlantılarına ilişkin dağıtım şirketleri ve/veya OSB dağıtım lisansı sahibi şirketler ile sistem kullanım anlaşması yapılmış trafo merkezlerinin tamamına ilişkin kapasiteler, TEİAŞ tarafından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içerisinde internet sayfasında yayımlanır.” hükmü bulunmaktadır.


Bu hüküm kapsamında tüm trafo merkezlerindeki "Kurulu gücü bir megavat veya Kanunun 14 üncü maddesi çerçevesinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenmiş kurulu güç üst sınırına kadar olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesisleri" için bağlanabilir lisanssız üretim kapasitelerinin ilan edilebilmesi için bugüne kadar her bir trafo merkezi için ne kadar çağrı mektubu verildiği bilgisinin 29 Nisan mesai bitimine kadar Teşekkülümüze iletilmesi tüm Dağıtım Şirketleri/Dağıtım Lisansı Sahibi OSB’lerden talep edilmiştir.


Dağıtım Şirketleri/Dağıtım Lisansı Sahibi OSB’lerden gelecek bilgiler ile lisanslı GES’ler ve Enerji İhtisas Bölgeleri’ne yönelik planlamalar çerçevesinde bağlanabilir lisanssız kapasiteler Mayıs ayı sonuna kadar ilan edilecektir.


Bu haber toplam 1979 defa okundu


YAZARLAR