Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Sayaçların Ücretsiz Değişimi İmkansız
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sayaçların Ücretsiz Değişimi İmkansız

Sayaçların Ücretsiz Değişimi İmkansız
Elektrik dağıtım şirketleri ücretsiz sayaç değişiminin mümkün olmadığını savunuyor.
04.05.2013 / 23:19

Enerji Bakanlığı, 2014’ten itibaren elektrik sayaçlarının ücretsiz değişeceğini açıklamıştı. Ancak elektrik dağıtım şirketleri ücretsiz sayaç değişiminin mümkün olmadığını savunuyor. Konuyla ilgili girişimde bulunan şirketlerin talebi kabul edilirse sayaç bedelleri taksitlendirilerek faturaya yansıtılacak.


Elektrik abonelerini yakından ilgilendiren sayaç parasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. 10 yılını dolduran sayaçların yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. Mevcut durumda sayaçları değiştirilen abonelerin faturalarına tek seferde 40-50 lira civarında ücret yansıtılıyor. Enerji Yönetimi, 1 Ocak 2014’ten itibaren elektrik sayaçlarının ücretsiz değiştirileceğini açıklamıştı. Ancak elektrik dağıtım şirketlerinin ücretsiz sayaç değişimine soğuk baktığı, konuyla ilgili yönetmeliğin değiştirilmesi için girişimde bulundukları öğrenildi.


Şirketlere göre her ürünün bir maliyeti var ve milyonlarca sayacın ücretsiz değişimi mümkün değil. Onlara göre uygulanabilecek en uygun sistem, kayıp-kaçakta olduğu gibi sayaç bedellerinin elektrik tarifelerine yansıtılması. Bir şirket yetkilisi bu şekilde toplu ödeme yerine zamana yayılarak tarife üzerinden ücret alınmış olacağını savunuyor ve ekliyor: “Bunun için girişimlerimiz var. 2014 sonrası da büyük ihtimal bu tür bir sistem ve ücret alımı ile sayaç değişimleri yapılacak.”


Elektrik sayaç parası, geçtiğimiz aylarda TBMM gündemine de taşınmıştı. Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın soru önergesini cevaplayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, sayaç parasını kaldıran düzenlemenin geçen yıl yapıldığını açıklamıştı. Yıldız, dağıtım şirketlerinin periyodik muayeneleriyle ilgili şikayetlerin artması üzerine EPDK’nın ilgili yönetmeliklerde değişikliğe gittiğini kaydetti.


Yıldız açıklamada 11.9.2012 ‘de Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliği’nin 7’nci maddesine “Dağıtım şirketi tarafından kalıcı olarak temin edilen sayaçların mülkiyeti, dağıtım şirketine aittir. Sayaçların kullanıcı mülkiyetinde olması durumunda da bağlantı noktası aynıdır.” fıkrasının eklendiğini belirtmişti. Yıldız, “31.12.2013 tarihinden itibaren periyodik muayene, arıza vb. nedenlerden dolayı elektrik sayaçlarının değiştirilmesi durumunda sayacın mülkiyeti, dağıtım şirketine ait olacak ve vatandaştan hiçbir masraf alınmayacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu haber toplam 2566 defa okundu


YAZARLAR