Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akdeniz EDAŞ SCADA'yı Hayata Geçiriyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akdeniz EDAŞ SCADA'yı Hayata Geçiriyor

Akdeniz EDAŞ SCADA'yı Hayata Geçiriyor
Akdeniz EDAŞ, uzaktan veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi olan SCADA'yı hayata geçiriyor.
07.04.2016 / 09:19

Enerjimagazin-Antalya, Isparta ve Burdur'da elektrik dağıtım hizmetini sunan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş, uzaktan veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi olan SCADA'yı hayata geçiriyor. Sistem devreye girdiğinde dağıtım şebekesi uzaktan izlenip, kumanda edilebilecek. Merkez ofiste kurulan SCADA kumanda merkezinde enerji kesintilerine anında müdahale edilecek.

162 NOKTANIN 103'Ü TAMAM 

SCADA alt yapı çalışmalarının büyük bölümü tamamlandı. Bölge genelinde hatların birleştiği 162 düğüm noktası belirlenirken, bu noktaların 104'ü sisteme bağlandı. Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Murat Yiğit, Mayıs ayı itibariyle 162 düğüm noktasının da sisteme bağlanacağını açıkladı.

KESİNTİLER GECE YAPILDI 

Murat Yiğit, alt yapı çalışmalarının elektrik kesintilerinden vatandaşların rahatsızlık duymaması amacıyla gece saatlerinde yapıldığını, Antalyalılara rahatsızlık vermeden altyapının büyük bölümünü tamamladıklarını anlattı. Kumanda merkezinde sistemin 24 saat kesintisiz izlendiğini söyleyen Yiğit, kumanda merkezi ile saha ekiplerinin koordineli çalışacağını kaydetti.

ARIZALARA UZAKTAN MÜDAHALE 

Sistemin elektrik arızalarına müdahalede zaman kaybını minimize edeceğini ifade eden Murat Yiğit, "Bir kesinti ihbarı alındığında, ekibin çıkması, oraya intikali ve müdahalesi belli bir süre alıyor. Uzaktan müdahale ile çözülebilecek sorunlar için bu zaman kaybından kurtulacağız. Ayrıca arızalı olan hangi kısım diye araştırmaya da gerek kalmadan, sistemden arızalı bölümü görerek müdahale edilebilecek" şeklinde konuştu. Yiğit, ayrıca aşırı yüklenmelerde arıza öncesi önlem alınarak arıza sayılarının düşeceğini sözlerine ekledi.

KAYIP KAÇAK DÜŞÜK

Kayıp-kaçakla mücadeleyle ilgili de bilgi veren Yiğit, "Bölgemizde kayıp-kaçak oranı Türkiye ortalamasının altında. Türkiye ortalaması yüzde 14-15 seviyesinde. Bölgemizde yüzde 10'un altında" dedi. Bölgedeki bu oranın yapılan çalışmalarla düştüğünü ifade eden Yiğit, "Özelleşmenin gerçekleştiği 2013 yılında kayıp kaçak oranı yüzde 11.32'ydi. Yüzde 10'un üzeri kayıp-kaçak yüksek bant olarak kabul ediliyordu. Biz yüksek bantta yer alıyorduk. 2014'te bu oran yüzde 8.5'e kadar geriledi. 2015'te yüzde 8'e düştü. Artık kayıp-kaçak oranında orta ve düşük bant seviyesindeyiz. Gelecek yıllarda da bu rakamı daha aşağıya çekmek için teknolojik yatırım yapacağız" şeklinde konuştu. Sabah

Bu haber toplam 1973 defa okundu


YAZARLAR