Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgaz Ticaret Simülasyon Çalıştayı Düzenlendi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgaz Ticaret Simülasyon Çalıştayı Düzenlendi

Doğalgaz Ticaret Simülasyon Çalıştayı Düzenlendi
Petform, Enerjisa'nın ev sahipliğinde Trayport ile ortak doğal gaz ticaret simülasyon çalıştayı düzenledi
18.03.2016 / 20:47

Enerjimagazin-Doğalgaz piyasasının en büyük ve prestijli Sivil Toplum Kuruluşlarından olan PETFORM, Avrupa’da pek çok Borsa, brokerlik şirketine enerji ticaretinde veri, yazılım ve ticaret platform hizmet sağlayıcısı Trayport ile 16 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da EnerjiSA’nın ev sahipliğinde bir doğal gaz ticaret simülasyon çalıştayı düzenledi. PETFORM üyesi şirketler ve kamu temsilcilerine yönelik bilgisayar ve internet bazlı bir doğalgaz ticaret simülasyonu etkinliği olarak planlanan Çalıştaya EPİAŞ, BİST, EPDK, BOTAŞ ve PETFORM üyesi şirketlerden 70’in üzerinde temsilci katıldı.


Paul ConstantinouTrayport’u Tanıttı


Trayport Bölgesel Satış Müdürü Constantinou, Trayport’un kurulduğu 1993 yılından itibaren karşılıklı güven ve işlevsellik ilkesiyle hareket ettiğine değinerek, müşterilere enerji ticaretini kolaylaştıracak yöntemlerle hizmet vermenin temel hedefleri olduğunu belirtti.


Trayport’un çalışmalarına Londra, New York ve Singapur’daki ofislerinde devam ettiğinin altını çizen Sn. Constantinou Türkiye’den de birçok firmaya yazılım desteği sağlandığını ve özellikle GlobusVisionticaret platformunun kullanılmaya başlanmasınınpiyasanın gelişimine önemli katkı sağladığını ifade etti.


Çalıştayın tüm katılımcılar için faydalı olduğuna  inandığını belirten Constantinou ilerleyen süreçte de Türkiye enerji piyasasının gelişimine katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.


Oğuzhan Sak Simülasyon Oyununa İlişkin Bilgilendirmede Bulundu


Trayport Takım Lideri Sak Çalıştayın ikinci kısmında katılımcıların eş zamanlı gaz ticaret işlemleri yapacakları simülasyon yazılımı ve kurallara ilişkin katılımcılara bilgilendirmede bulundu. Katılımcıların 15 ayrı takım halinde ticaret simülasyonuna katılacaklarını belirten Sak her takımın ayrı bir kullanıcı adı ve şifreyle sisteme bağlanacağını ve her takıma 4 çeyrekte de ticari dengesizliklerini yönetmeleri için ayrı ticari portföyler hazırlandığını ifade etti


Takımların simülasyon ekibi tarafından hazırlanan ve takımlara dağıtılan farklı ticari portföylere göre piyasa işlemi gerçekleştireceklerini belirten Sak, arz ve talep gerçekleşmelerine etkilemesi beklenen senaryoların hazırlandığını ve bu senaryoların ticaret esnasında katılımcılara duyurularak işlem ve ticaret sayısında artış sağlanmasının, böylece farklı durumlarda farklı fiyat oluşumunun test edilmesinin de amaçlandığını ifade etti. Oyun bittikten sonra takımların sonuca ilişkin bilgilendirileceğini söyleyen Sak tüm katılımcılara başarılar diledi.


Çalıştayın İkinci Kısmında Katılımcılar Simülasyon Oyunu Oynadı


Çalıştayın ikinci kısmında 15 takım halinde gruplandırılan katılımcılar kendilerine verilen ticari portföyler uyarınca ticari aktivitelerde bulundular. Dört çeyrekten oluşan gaz yılının simülasyonu süresinde sistem yöneticisi tarafından verilen direktiflere göre katılımcılar farklı senaryoları deneme fırsatı yakaladılar.


Simülasyonun sonunda 4 çeyrekte toplam 287 işlemin yapıldığı belirtilirken müdahalelere göre piyasadaki faaliyetlerde ve fiyatlarda önemli ölçüde değişiklerin olduğu gözlemlendi. Ticaret simülasyonu katılımcılar tarafından son derece faydalı bulunarak, en kısa zamanda tekrarlanmasını arzu ettiklerini ifade ettiler.


Bu haber toplam 1696 defa okundu


YAZARLAR