Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgaz Tüketimi Azaldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgaz Tüketimi Azaldı

Doğalgaz Tüketimi Azaldı
GAZBİR:Doğal gaz tüketimindeki düşüş Şubat ayında da devam etti.
15.03.2016 / 22:13

Enerjimagazin-GAZBİR Başkanı Yaşar ARSLAN; Sıcak hava koşullarının etkisiyle düşük seyreden son iki aylık değerlerin, tüketimdeki düşüş beklentisini desteklediğini açıkladı.


GAZBİR Başkanı Yaşar ARSLAN, 2016 yılının geride bıraktığımız ilk 2 ayını ve yılsonu beklentilerini değerlendirdi.


Ocak ayında öngörülen düzeyde bir artış, Şubatta ise ciddi bir düşüş gerçekleşti.


Doğal gaz dağıtım sektörünün sürekli olarak büyümesinin etkisiyle, her yıl kullanıcı sayısı yaklaşık %10 artmaktadır. Bunun sonucu olarak, konut doğal gaz tüketiminin de %10 oranında artması beklenmektedir. Ocak ayında bu yönde bir eğilim görülürken, Şubat ayında hava şartlarının mevsim normallerinin çok üzerinde seyretmesi nedeniyle, kullanıcı sayısı artışına rağmen tüketimlerde %20’lere varan oranlarda düşüş gerçekleştiğini görmekteyiz. Bölgesel bir inceleme yapıldığında, tüketimlerin daha yoğun gerçekleştiği Marmara bölgesinde 2016 yılının ilk iki ayında, toplamda %5 oranında bir düşüş olduğu görülmektedir.
Marmara bölgesini sırasıyla İç Anadolu ve Ege bölgeleri takip etmektedir. Yeni kullanıma geçme oranlarının yüksek olduğu Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde ise tüketimlerde bir miktar artış görülmüştür. Abone sayıları belli bir doygunluğa erişmiş olan ve tüketimde belirleyici olan İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yılın ilk iki ayında %4 - 5 daha az tüketim olduğu görülmektedir.


Elektrik üretim amaçlı doğal gaz tüketiminin payı % 35 seviyesinin altına düşebilir.


Enerji tasarrufuna yönelik bilincin giderek artması ve enerji üretiminde yerli kaynak kullanımının doğal gaz tüketimine etkisini değerlendiren ARSLAN; yalıtım, verimli yakma gibi konularda bilinç düzeyinin artması sayesinde, birim tüketimlerin düşmesinin yanı sıra; küresel ısınma ve enerji üretimindeki kaynak çeşitliliğinin artması gibi nedenlerle de kullanılan doğal gazda önemli bir azalma olmaktadır. Elektrik üretiminde bir önceki yıla göre % 19 oranında bir azalmayla, 2015 yılında toplam doğal gaz tüketiminde elektrik üretim amaçlı tüketimin oranı yüzde 39,8’e gerilemiştir. 2016 yılında da bu azalmanın devam ederek yüzde 35 seviyesinin altına inmesi mümkün görünmektedir.


Geçtiğimiz yılın ilk 2 ayında doğal gazdaki yüksek tüketimleri karşılayabilmek adına uygulanan talep tarafı yönetim programları nedeniyle, elektrik santrallerindeki tüketim, olması gerekenin altında gerçekleşmişti. Bu yıl aynı dönemde bu yönde bir ihtiyaç ve uygulama olmamasına karşın, geçen yılın kontrollü olarak düşük gerçekleşen tüketiminin dahi %2 altında tüketim gerçekleşmiştir.


Tüketimler 2015 yılının altında kaldı.


ARSLAN ayrıca; “yılın ilk 2 ayını ülke bazında değerlendirecek olursak, doğal gaz tüketiminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık %4 oranında eksik gerçekleştiğini söylemek mümkün olabilecektir” dedi. Şubat ayı içerisinde yaptığı değerlendirmeye de değinin GAZBİR Başkanı, doğal gaz tüketimlerinin düşeceği yönündeki görüşlerini yineledi.


GAZBİR/Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği


Bu haber toplam 2219 defa okundu


YAZARLAR