Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EÜAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ Çalışanları Adalet İstiyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EÜAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ Çalışanları Adalet İstiyor

EÜAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ Çalışanları Adalet İstiyor
EÜAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ çalışanları yaşadıkları eşitsizlikleri www.enerjimagazin.com'a anlattı.
09.03.2016 / 23:02

Enerjimagazin-EÜAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ çalışanları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı diğer kurum ve kuruluşlarda çalışan enerji çalışanları ile eşit şartlarda çalışmak istiyor.


www.enerjimagazin.com'a konuşan EÜAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ çalışanlarının talepleri üç başlıkta toplanıyor. Bunlardan ilki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı TPAO ve BOTAŞ’ta 2013 yılında eşit işe eşit ücret ile yapılan skala ayarlamasının kendilerine de yapılması. Enerji bakanlığına bağlı TPAO ve BOTAŞ'ta ücretler ve sosyal haklar EÜAŞ, TEDAŞ, TEİAŞ ile aynı iken 2013 yılında TPAO ve BOTAŞ'ta TİS dışında yönetim kurulu kararıyla 400 ile 500 TL gibi iyileştirmeler yapılmış. TEİAŞ, EÜAŞ ve TEDAŞ çalışanları, benzeri iyileştirmelerin kendileri için de yapılarak yaşanan eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını istiyorlar.


İkincisi, Özelleştirilmiş kamu kurumlarından ayrılıp 4/C'ye geçen ve daha sonra TPAO’da işçi olarak çalışmaya başlayan personellere kamuda geçen daha önceki hizmetlerinin hem maaşlarına hem de izinlerine yansıtılırken aynı pozisyonda TEİAŞ’ta çalışan personelin sadece izinlerine, EÜAŞ’ta ise ne maaş ne de izinlerine yansıtılmaması.


Özelleştirilmiş kamu kurumlarından ayrılıp TEİAŞ ve EÜAŞ’ta çalışmaya başlayan personeller bu adaletsiz uygulamanın son bulmasını aynı koşulların kendileri için de sağlanmasını talep ediyorlar. EÜAŞ ve TEİAŞ işçileri, Enerji Bakanlığına bağlı kurumların arasındaki farklı uygulamaların kendileri açısından iş verimsizliğine neden olduğunu belirtiyorlar.


EÜAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ çalışanlarının üçüncü sorunları ise Teknikerlik kadrosu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde çalışan işçilerin Toplu İş Sözleşmelerinde (TİS) Tekniker kadro ve unvanının bulunmasına rağmen TEDAŞ ve TEİAŞ’ta sadece kadrosu mevcut. EÜAŞ’ta ise kadrosu bulunmuyor.


EÜAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ çalışanları, bu adaletsiz uygulamaların ortadan kaldırılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Denetleme Hizmetleri Başkanlığının harekete geçmesini bekliyor.


Bu haber toplam 9182 defa okundu
YORUMLAR
tufan: 
"2014 öncesi"
2014 öncesi özelleşen dağıtım şirketlerinde 4/c geçirilmeyip kalan personele hakkını verin. 2014 sonra sınırsız çalışma ve 4/c verdiniz. oysa 2014 öncesinde şirket sizi atmadan 4/c gidemiyordnuz.Bizde gidemedik kaldık. şimdi işten atsalar hiç bir hakkımız yok. yazık yazık yukarda allah var.
12.03.2016 / 21:01
Önder ADIYAMAN: 
"TES-İŞ İŞÇİ DÜŞMANI"
Tahsin bey,eski BEDAŞ çalışanı olarak söylüyorum.TES-İŞ tam bir işçi düşmanıdır.İşçinin yanında görünüp,arkasından kuyusunu kazan bir sendikadır.Size tavsiyem güvenmeyin ve istifa edin,biz özelleştiğimizde hiç sesini çıkarmamış,sesimiz değil adeta düşmanımız olmuştur.
08.03.2016 / 08:57
ahmet buhan: 
"enerjimagazin.com önemlii!!!"
TEDAŞ kurum olarak enerji bakanlığına bağlı değil. Tüm dağıtım şirketleri özelleştirilmesine rağmen hala özelleştirme idaresine bağlı. Bu konu hakkındada haber yaparsanız seviniriz.
07.03.2016 / 10:03
Tahsin S: 
"TEŞEKKÜRLER ENERJİMAGAZİN.COM"
TÜM EÜAŞ ÇALIŞANLARI ADINA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. 11 YILLIK ÇALIŞANIM CİDDİ MAĞDURİYETLERİMİZ VAR. SESİMİZ OLDUNUZ. TES-İŞ SENDİKASI ÇOK VURDUMDUYMAZ. EÜAŞ ÇALIŞANLARI ADINA SONSUZ TEŞEKKÜRLER ENERJİMAGAZİN.COM. İNŞALLAH YILLARIN MAĞDURİYETİ BİR ÇÖZÜME KAVUŞUR. SAYGILAR
06.03.2016 / 09:39


YAZARLAR