Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Dağıtım Sektörü Akıllı Şebeke Yol Haritasını Hazırlıyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Dağıtım Sektörü Akıllı Şebeke Yol Haritasını Hazırlıyor

Elektrik Dağıtım Sektörü Akıllı Şebeke Yol Haritasını Hazırlıyor
9 elektrik dağıtım şirketinin ortak yürütücüsü olduğu proje EPDK tarafından onaylandı.
03.03.2016 / 22:50

Enerjimagazin-Akdeniz EDAŞ, Anadolu Yakası EDAŞ, Aydem EDAŞ, Başkent EDAŞ, Boğaziçi EDAŞ, Çamlıbel EDAŞ, Gediz EDAŞ, Toroslar EDAŞ ve Uludağ EDAŞ’ın ortak yürütücüsü olduğu proje EPDK tarafından onaylandı.  Proje sonuçlarının 21 şirket için de eferns olması süreçleri ELDER tarafından koordine edilecek.


Türkiye’nin akıllı şebekeye geçişinde yol haritasını oluşturacak bu stratejik projede, yerli teknolojinin mümkün olan en yüksek seviyede katılımı hedefleniyor. Proje Akdeniz EDAŞ, Anadolu Yakası EDAŞ, Aydem EDAŞ, Başkent EDAŞ, Boğaziçi EDAŞ, Çamlıbel EDAŞ, Gediz EDAŞ, Toroslar EDAŞ ve Uludağ EDAŞ konsorsiyumu tarafından yürütülüyor.


Türkiye’deki 21 özel elektrik dağıtım şirketini temsil eden ELDER, tüketicilerin elektrik piyasasına aktif katılımını sağlayacak, yenilenebilir enerjinin üretimdeki payını arttırmaya yardımcı olacak ve enerji kalitesini iyileştirecek ‘Türkiye Akıllı Şebekeler 2020 Yol Haritası Projesi’ni hayata geçiriyor.


AF Mercados Türkiye’nin danışmanlığında gerçekleştirilen proje, 16 ay sürecek ve akıllı şebekeye geçiş sürecinde ihtiyaç duyulan metodolojinin ve takvimin oluşturulması amaçlanıyor. Akıllı şebekelere geçişin elektrik sektörüne, çevreye, özellikle de tüketici tarafına birçok fayda sağlayacak. Enerji tedarik sürekliliğinin sağlanması, güç kalitesinin ve şebeke dayanıklılığının artması, gelişmiş ve gerçek zamana yakın ölçüm altyapılarının oluşması ve şebekelerin kendi kendini onaracak bir yapıya kavuşması bu avantajların başında geliyor.


Bunun yanı sıra, talep tarafı katılımının artması ve yüksek verimliliğin oluşması, şebekedeki kesintilerin ve kesintilerin süresinin kısalması, iş kazalarının azalması, işletme maliyetlerinde tasarruf sağlanması, yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegrasyonunun kolaylaştırılması, kullanılan elektriğin kalitesinin artması ve enerji alım maliyetlerinin düşmesi sayılabilecek önemli etkilerden.


Yerli Teknoloji Katılımının En Yüksek Seviyede Olması Hedefleniyor


ELDER Genel Sekreteri Uğur Yüksel, Türkiye Akıllı Şebekeler 2020 Yol Haritası Projesi’ne ilişkin şu değerlendirmede bulundu:


“Dokuz elektrik dağıtım şirketinin ortak bir arge projesi olan Türkiye Akıllı Şebekeler 2020 Yol Haritası Projesi hem teknoloji yol haritasının hazırlanması, hem de yurt içi kapasitenin tespit edilerek yurtiçi teknoloji katılımının en yüksek seviyede sağlanması hedefleniyor. Bu projenin temel çıktıları arasında fayda maliyet analizinin yapılması bulunuyor. Bundan sonraki süreçte, sayaç da dahil olmak üzere akıllı şebeke teknolojilerinin önceliklerini ve bu önceliklere ilişkin temel çerçeveyi tarif etmeye çalışacağız. Proje sonucunda, akıllı şebekelere ilişkin fayda-maliyet analizi, mimari ve yol haritası, mevzuat tavsiyeleri ve insan kaynağı alanlarında hedefler belirlenecek. ELDER, tüm bu süreçlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK başta olmak üzere, tüm paydaşlar ile etkin iletişim ve koordinasyondan sorumlu olacak.


Bu haber toplam 2785 defa okundu


YAZARLAR