Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 2015 Yılında Kurulan Rüzgar Türbinlerinin Üretici Şirketlere Göre Payları
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

2015 Yılında Kurulan Rüzgar Türbinlerinin Üretici Şirketlere Göre Payları

2015 Yılında Kurulan Rüzgar Türbinlerinin Üretici Şirketlere Göre Payları
2015 Yılında Kurulan Rüzgar Türbinlerinin Üreticilere Göre Payları
26.02.2016 / 08:36

Enerjimagazin-2015 yılında ilk defa bir Çin firması kara rüzgar türbinleri kapsamında listenin tepesinde yer aldı.

Xinjiang Goldwind Science & Technology firması Bloomberg New Energy Finance'ın (BNEF) raporunda 7,8 GW ile geçen yıl Çin'in 28,7 GW 'lık rekorun başını çekti.

Pratik olarak, Goldwind kurulan kapasitesi tamamını Çin'de gerçekleştirmiştir, diğer yabancı üreticler ise pazarın %5'ine ancak denk gelebilmişlerdir.

Şipariş kapasitesine göre Goldwind 2015 yılında listede en üst noktaya ulaştı.

Danimarka'lı Vestas ise ikincilikle ve 7,3 GW'lık (2014 yılına göre 2,5 GW'lık artış) kapasite ile listede yer aldı. Vestas firması global bir stratejiyi devam ettirmekte. 32 farklı ülkede ve bunların 18'inde ikinci sırada yer izledi (ilgili ülkedeki pazara liderine göre).

GE firması geçen yıla göre birincilikten üçüncülüğe geriledi. 2015 yılında 5,9 GW'lık kapasite gösterdi, bu rakam 2014 yılına göre ise 700 MW daha fazla. GE, ABD pazarının en geniş türbin sağlayıcısı, pazarınının %65'ini yabancı ülkeler oluşturmakta.
BNEF'nin ana rüzgar araştırmacısı Amy Grace şöyle yorumluyor: 'Çin'in ilk 10 türbin üreticisi listesinde 5 firma ile yer alması ve global sekötrünün yaklaşık yarısını oluşturması şaşırtıcı değil. Goldwind firmasının iç piyasada bu kadar baskın oluşu daha şaşırtıcıdır. Goldwind firması, en yakın rakibi olan Guodian firmasına göre yaklaşık 2,5 kat daha fazla kapasite gösterdi.

Alman Siemens ve İspanyol Gamesa 3,1 GW'lık kapasite ile 4. ve 5. olarak listede yer almaktalar. 6. sırada ise Alman firması Enercon gelmekte ve kendi evinde halen pazar liderliğini devam ettirmektedir.Diğer Çin'li firmalar ise listenin devamını getirmektedirler. Guodian firması, geçen yıl altıncılıktan 2015'te yedinciliğe düşüş yaşamıştır. Ming Yang ve Envision firmaları ise 8. ve 9. sırayı almışlardır. CSIC firması ilk 10'luk listeye ilk defa, 2 GW kurulu kapasite ile dahil olmuştur.

Deniz üzeri rüzgar türbinlerinde ise Siemens geniş bir marj ile bir numaralı türbin üreticisi oldu. Firma 2015 yılında 2,6 GW ile, en yakın takipçisi olan Adwen'i (Gamesa + Areva) 4 kat ile geçmeyi başardı. Kaynak:Reshaber

Bu haber toplam 1628 defa okundu


YAZARLAR