Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TANAP'a Avrupa’dan 1 Milyar Avro Destek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TANAP'a Avrupa’dan 1 Milyar Avro Destek

TANAP'a Avrupa’dan 1 Milyar Avro Destek
TANAP için Avrupa Yatırım Bankası’ndan 1 milyar avro geliyor.
09.02.2016 / 15:03

Enerjimagazin- Avrupa Yatırım Bankası’nın (AYB) Başkan Yardımcısı Pim Van Ballekom, “Şu an gündemimizde TANAP var. Maliyeti 8 milyar doları aşacak bu çok büyük ve stratejik proje için 1 milyar avroluk finansman desteği istendi. Bunu tek seferde değil ama aşama aşama sağlayacağız” dedi.


Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya transfer edecek Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesine batılı finans kurumları da önemli kaynak ayırıyor.


Bunların arasında önemli bir yere sahip olan Avrupa Yatırım Bankası’nın (AYB) Başkan Yardımcısı Pim Van Ballekom, “Şu an gündemimizde TANAP var. Maliyeti 8 milyar doları aşacak bu çok büyük ve stratejik proje için 1 milyar avroluk finansman desteği istendi. Bunu tek seferde değil ama aşama aşama sağlayacağız” dedi.


Bu yıl Türkiye’de enerji sektörüne sağlayacakları kredi desteğinin her zamankinden fazla olacağını vurgulayan Ballekom, “Bu planları da Türk yetkililerle görüşerek yapıyoruz. Ayrıca gaz depolama kapasitesinin artırılması için de çalışmalar yürütülüyor. Türkiye Petrollerinin Silivri’de maliyeti 500 milyon avroyu bulacak gaz depolama tesisine finansman sağlayacağız. Tutarı henüz netleşmedi, ancak bu yıl desteklediğimiz ikinci büyük proje olmasını öngörüyoruz. Türkiye’de talep olması halinde yenilenebilir enerji projelerini de portföyümüze katmak isteriz. Güneş ve rüzgâr enerjisi projelerine küçük çaplı olsa da katkı sağlayabiliriz. Türkiye; Çin ve AB’deki ekonomik durgunluklara, bölgedeki problemlere rağmen ekonomik stratejilerini oluşturmada iyi iş çıkardı. Türk ekonomisinin güven aşıladığını düşünüyorum. Yabancı yatırımcı için en büyük garanti istikrarlı ekonomidir ki, bu yüzden Türkiye’ye yatırım akacağını düşünüyorum” diye konuştu. Türkiye

Bu haber toplam 1408 defa okundu


YAZARLAR