Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğalgaz Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğalgaz Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı

Doğalgaz Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı
TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi sektörün sorunlarını görüşmek üzere biraraya geldi.
27.01.2016 / 09:24

Enerjimagazin- TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi sektörün sorunlarını görüşmek üzere biraraya geldi. Geniş bir katılımla yapılan toplantıda arz güvenliği, serbest piyasa ve güncel gelişmeler konuları ele alındı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Doğal Gaz Meclisi, doğal gaz piyasasını yakından ilgilendiren arz güvenliği, kış dönemi beklentileri, elektrikle doğal gaz ilişkisi, serbest piyasa ve güncel gelişmeler konularını ele aldı. Yaklaşık üç saat süren toplantıya TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi Başkanı İbrahim Akbal, Başkan Yardımcıları Eyüp Aratay ve Yaşar Arslan, Danışman Erdinç Özen, ve aralarında EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk, ETKB Arz Güvenliği Daire Başkanı Murat Akkaya, BOTAŞ İşletmeler Müdürü Adem Küsmüş, AB Türkiye Delegasyonu Sektör Temsilcisi Hasan Özkoç, İzmir Ekonomi Üniversitesinden Doç. Dr. Efe Biresselioğlu, Bakanlık ve Rekabet Kurumu temsilcileri ile STK’lar, Kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri katıldı.

“Arz güvenliğini sağlamak bugün daha önemli”

Arz güvenliğinin bu yıl yaşanmakta olan gelişmeler nedeniyle gündemde her zamankinden daha çok yer aldığını söyleyerek konunun önemine dikkat çeken TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi Başkanı İbrahim Akbal, içinde bulunduğumuz kış mevsimi ve değişen tüketim profili yanında ana tedarikçi ülke ile yaşanmakta olan krizin de bunda etkili olduğunu belirtti.

Kış dönemindeki günlük talepte önemli bir yer işgal eden abone tüketimi ve dağıtım sektöründeki gelişmeler hakkında Gazbir Dernek Müdürü Cem Önal’ın yaptığı sunumda, şehirlerdeki pik talep ve günlük talebe olan etkiler konuşuldu. Diğer yandan, doğal gazın elektrik üretimindeki payı ve şebekenin hazırlığı değerlendirildi. Bakanlık’ın ve Botaş’ın yapılmakta olan muhtelif senaryo çalışmaları kapsamında kış dönemine hazır olunduğu dile getirildi.

Neden serbest piyasa?

Serbest Piyasa modelinin konuşulduğu bölümde Accenture firmasından Proje Lideri Bakatjan Sandalkhan’ın gerçekleştirdiği sunumla AB ülkelerindeki uygulamalar ve güncel global gelişmelerle piyasaların serbestleşme sürecini nasıl geçirdiği değerlendirilerek piyasamızdaki serbestleşme sürecinde nasıl bir yol haritası izlenebilir tartışmaları yapıldı.

Mevzuat ve teknik alt komiteleri

Komitelerin bu çalışma döneminde daha aktif olmalarını planladıklarını söyleyen İbrahim Akbal, komite toplantılarının başarıyla sürdürüldüğünü belirtti. Komite Başkanları olan Meclis Başkan Yardımcıları Yaşar Arslan ve Eyüp Aratay komite çalışmaları hakkında bilgi sundular.

Mevzuat Komitesi çalışmaları hakkında bilgi veren Meclis Başkan Yardımcısı Yaşar Arslan Yİ-YİD Santrallerinin sözleşmelerinin sona ermesinin piyasa dinamiklerine etkileri hakkında çalışma başlattıklarını belirtti.

Teknik Komite çalışmaları hakkında bilgi veren Meclis Başkan Yardımcısı Eyüp Aratay ise, Doğalgaz Dağıtım Süreçleri ve İç Tesisat Mühendislik Süreçleri ile Sıvılaştırılmış ve Sıkıştırılmış Doğalgaz süreçleri konularında çalışma başlattıklarını iletti.

Güncel gelişmelerin değerlendirildiği bölümde de Meclis Danışmanı Erdinç Özen global ölçekteki yenilikler ve Paris İklim Konferansının çıktıları üzerinde bilgilendirmede bulundu. Petform’un da katıldığı toplantıda konuşan Eser Özdil, Akdeniz Enerji Platformu İşbirliği çalışmalarına katılımları ve gelişmeler hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi. Forex


Bu haber toplam 2911 defa okundu


YAZARLAR