Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TEİAŞ Bir İlke İmza Attı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEİAŞ Bir İlke İmza Attı

TEİAŞ Bir İlke İmza Attı
TEİAŞ, ENTSO-E’nin kurulduğu 2009 yılından bu yana, ilk gözlemci üyesi oldu.
26.01.2016 / 20:13

Enerjimagazin- Türkiye elektrik sisteminin Avrupa elektrik sistemine bağlantısı üzerine yürütülen çalışmalar 2016 yılı itibariyle teknik, hukuki ve idari yönleri ile tamamen yeni bir aşamaya geçti. 14 Ocak 2016 tarihinde imzalanan Anlaşma’yla TEİAŞ, ENTSO-E’nin kurulduğu 2009 yılından bu yana, ilk gözlemci üyesi oldu.


Aralık 2014 tarihinde Türkiye elektrik sistemi ile Avrupa elektrik sistemi arasında kalıcı bağlantının sağlanması, Nisan 2015 tarihinde kalıcı bağlantıya yönelik hukuki prosedürün resmileşmesinin akabinde TEİAŞ ve ENTSO-E (Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticileri Ağı) ilişkilerinde yeni bir dönem başladı, 14 Ocak 2016 tarihinde TEİAŞ ve ENTSO-E arasında imzalanan Gözlemci Üyelik Anlaşması ile de bu dönem tescil edilmiş oldu.


İmzalanan Anlaşma ile TEİAŞ, ENTSO-E’nin kurulduğu 2009 yılından bu yana ilk gözlemci üyesi olurken, Türkiye elektrik sistemi de Avrupa iç elektrik piyasasının ve elektrik şebekesinin en büyük parçalarından biri oldu. Ayrıca, TEİAŞ ENTSO-E’nin sistem işletmesi, sistem geliştirilmesi ve piyasa hizmetleri ile ilgili çalışmalar yürüten çalışma gruplarına ve komitelerine de doğrudan ve kalıcı olarak katılım sağlama hakkını elde etti.Böylece TEİAŞ’ın katılımı ile birlikte ENTSO-E 35 ülkede 41 üye ve 1 gözlemci üye ile yaklaşık 610 milyonluk bir nüfusa hizmet veren bir birlik haline geldi.


Video konferans aracılığı ile gerçekleştirilen imza töreninde ENTSO-E Başkanı Peder ANDREASENve ENTSO-E Genel Sekreteri Konstantin STASCHUS hazır bulunurken, TEİAŞ adına Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sn. M. Sinan YILDIRIM ile birlikte Genel Müdür Yardımcısı Vekili Sn. İbrahim BALANUYE, Genel Müdür Yardımcısı Sn. Abdülkadir ONGUN, Genel Müdür Yardımcısı Oğuz BAYRAM ve pek çok yetkili törene iştirak etti.


Her iki tarafın da tarihi bir an olarak nitelendirdikleri Anlaşmanın imza töreninde ENTSO-E Başkanı Peder ANDREASEN, Avrupa’da açık sınırların soru işareti haline geldiği bir dönemde TEİAŞ ve ENTSO-E’nin her iki taraftaki müşterilerin yararına olacak şekilde elektriği serbest dolaşıma açmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiririken, ENTSO-E Genel Sekreteri Konstantin STASCHUS, önümüzdeki dönemde Avrupa ve Türkiye’deki elektrik arzının daha güvenli, temiz ve ekonomik olacağına yönelik inancını ifade etti.


TEİAŞ adına ise Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sn. M. Sinan YILDIRIM tarafından bir konuşma yapıldı. Sn. Sinan YILDIRIM konuşmasında; TEİAŞ’ın Avrupa iletim sistemi işleticilerine uygulanan kurallara tamamen uyumlu olduğunu vebundan sonraki dönemde elektrik alanında hali hazırda uygulanan mevzuatın ENTSO-E tarafından hazırlanan Şebeke Kodlarına (Network Codes) uyumlaştırılmasının da gerçekleştirileceğini belirtti. Ayrıca, Sn. M. Sinan YILDIRIM Avrupa iç elektrik piyasasının geliştirilmesi ve güçlendirilmesine yönelik olarak TEİAŞ’ın özellikle Güneydoğu Avrupa’daki ortakları ile birlikte yürüttüğü ortak çalışmalardan bahsederek, TEİAŞ’ın bundan sonraki süreçte bölgedeki paydaşları ve ENTSO-E ile birlikte bölgesel piyasaların entegrasyonu ve Avrupa İç Elektrik Piyasası’nın güçlendirilmesi amacıyla atılacak adımların takipçisi olacağını ve TEİAŞ olarak önemli katkılar sağlayacaklarını vurguladı. Sn. M. Sinan YILDIRIM ayrıca siyasi ve teknik konuların ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekliliğini vurguladı ve bu çerçevede TEİAŞ’ın ENTSO-E’ye tam üyeliğine yönelik çalışmaların da bir an önce başlatılacağına olan inancını da dile getirdi.
Bu haber toplam 3276 defa okundu


YAZARLAR