Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Akkuyu Nükleer Enerji Santraline Kanun Freni
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Akkuyu Nükleer Enerji Santraline Kanun Freni

Akkuyu Nükleer Enerji Santraline Kanun Freni
Mersin Akkuyu nükleer santrali, zeytinlik ve kıyı kanununa takıldı.
19.01.2016 / 21:59

Enerjimagazin-Rusların Mersin Akkuyu'da inşa edeceği nükleer santral, zeytinlik ve kıyı kanununa takıldı.


Zaman Gazetesi’nden İsmail Altunsoy ve Tufan Kılıç’ın haberine göre, enerji yönetimi sorunu aşmak için geçen sene başında yasa taslağı hazırladı. Seçimler sebebiyle TBMM tatile girince çalışma yarıda kaldı. Ancak Enerji Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, kanun çalışması yeniden gündeme alındı. Uzmanların teknik konular üzerindeki çalışmaların tamamlanmasıyla TBMM'ye sunulacak çalışmanın kısa süre içerisinde yasallaşacağı belirtiliyor. Yasanın Türkiye ile Rusya arasında yaşanan siyasi krize denk gelmesi ilginç bulunurken, bakanlık kaynakları yasal düzenlemelerin milletlerarası anlaşmalar gereği zorunluluğuna dikkat çekti. Akkuyu NGS, ‘Yasal düzenlemelerin tamamlanmaması sebebiyle Akkuyu nükleer santrali inşaatının süreçten etkilenip etkilenmediği ve çalışmaların nasıl sürdürüldüğü' içerikli soruları cevapsız bıraktı. Enerji Bakanlığı da konuyla ilgili bir bilgilendirme yapmadı.


Türkiye'nin ilk nükleer santralini Mersin Akkuyu'da Ruslar inşa ediyor. 2020'li yıllardan sonra faaliyete geçmesi planlanan santralin yatırım maliyeti 25 milyar doları bulacak. Ancak Suriye sebebiyle Türkiye-Rusya arasında patlak veren siyasi kriz sonrası santral inşaatının devam edip etmeyeceği tartışma konusu oldu. Rusların, Türk ihraç ürünlerine yasak kararı da tartışmaları alevlendirdi. Santral inşaatıyla ilgili şimdilik sessiz bir süreç izleniyor. Eski Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, geçen kasım ayında nükleer santralin yapılabilmesi için 3 kanunda (Kıyı, zeytinlik ve Elektrik Piyasası kanunları) değişiklik yapılması gerektiğini açıklamıştı. Enerji Bakanlığı'nın Akkuyu için gerekli yasal değişiklikleri de içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı geçen yıl TBMM'ye sunulmuştu. Meclis'in tatile girmesiyle yasallaşamayan tasarı için yeniden çalışma başlatıldı. Enerji Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre teknik görüşmeleri yapılan tasarının kısa sürede TBMM gündemine gelerek yasallaşması bekleniyor. Aynı kaynaklar çalışmaların iki ülke arasındaki siyasi krizden nasıl etkileneceği konusuyla ilgili ‘Uluslararası anlaşmalar kapsamında yasal düzenlemeler yapılmak zorunda' değerlendirmesi yaptı. Akkuyu santralinin zeytinlik ve kıyı kanunlarıyla yaşanan sorunu ortadan kaldıran tasarıda öngörülen yasal değişiklik şöyle: “Askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde veya ülke güvenliği ile doğrudan ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait araziler, harekat ve savunma amaçlı yerlere (konut ve sosyal tesisiler hariç) ve özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlerde 27'nci maddenin birinci fıkrasında sayılan tesislerin rafineri, petrokimya tesisleri ve eklentileri ile milletlerarası antlaşma hükümleri uyarınca yapılması öngörülen tesisler hakkında 4/4/1990 tarihli ve 3621 sayılı kıyı kanunu'nun kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair hükümler dahil olmak üzere sınırlayıcı hükümleri uygulanmaz.”

Bu haber toplam 1653 defa okundu


YAZARLAR