Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Tüketiciler Birliği Toroslar EDAŞ Hakkında Şikayette Bulundu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Tüketiciler Birliği Toroslar EDAŞ Hakkında Şikayette Bulundu

Tüketiciler Birliği Toroslar EDAŞ Hakkında Şikayette Bulundu
Tüketici Birliği Federasyonu, Toroslar EDAŞ hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve EPDK'ya başvurdu.
07.01.2016 / 13:26

Enerjimagazin-Tüketici Birliği Federasyonu Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz, Toroslar EDAŞ’ın yapılacak elektrik kesintilerini süresi içerisinde nihai tüketicilere duyurmayarak yasal sorumluluklarını yerine getirmediğini iddia ederek, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’na başvuruda bulunduklarını açıkladı.


2015/Aralık dönemine ilişkin Elektrik Kesinti Endeksi (EKE)’ni açıklayanTüketici Birliği Federasyonu Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz; “yasal yükümlülüğünü yerine getirmeyen TOROSLAR EDAŞ hakkında ihbarda bulunuyoruz” dedi.


Tüketici Birliği Federasyonu Elektrik Kesinti Endeksi (EKE) Çalışma Grubu Başkanı Jale Yanılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadeler yer aldı:


Elektrik Dağıtım Firmalarının, 21.12.2012 tarihli Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nin 3/e. maddesi ve 24.01.2015 tarihli Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 9. maddesi gereğince, yapılması planlanan kesintilerini en az kırksekiz saat öncesinden nihai tüketicilere duyurmak zorunda olmalarına karşın,


Toroslar EDAŞ firmasının internet sitesinin planlı kesintilerinin duyurulduğu https://www.toroslaredas.com.tr/Pages/Bilgilendirme/PlanliBakim/Pla nli-Kesinti-Listesi-ve-Haritasi.aspx linki 24 Aralık 2015 tarihinden itibaren çalışmamakta ve dolayısıyla yasal yükümlülük yerine getirilmemiş olmaktadır.


6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 77. maddesi gereğince, her bir sözleşme için 232,00 TL. para cezası öngörülmektedir. Buna göre, TOROSLAR EDAŞ’ın 7.700.000 tüketiciye hizmet verdiği iyimser hesaplama ile 2.000.000 civarında abonesi olduğu dikkate alındığında, bu firmanın 46.400.000 TL. para cezası ödemesi gerekmektedir.


Tüketici Birliği Federasyonu (TBF), konunun araştırılması ve ihlâlin tespit edilerek gerekli cezanın uygulanması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’na başvuruda bulunmuştur.


Bu haber toplam 3502 defa okundu


YAZARLAR