Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bakanlığı Müsteşarlığına Fatih Dönmez Getiriliyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bakanlığı Müsteşarlığına Fatih Dönmez Getiriliyor

Enerji Bakanlığı Müsteşarlığına Fatih Dönmez Getiriliyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığına eski EPDK üyesi Fatih Dönmez’in getirileceği iddia ediliyor.
21.12.2015 / 14:29

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığına, enerji sektörünün yakından tanıdığı eski Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) üyesi Fatih Dönmez’in getirileceği iddia ediliyor.


Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koltuğuna oturmasının ardından enerji bürokrasisinde beklenen değişiklik haberleri enerji kulislerine düşmeye başladı.


Enerjimagazin.com'un Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre mevcut Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci emekliye ayrıldı. Kilci’nin yerine ise eski EPDK üyesi Fatih Dönmez’in getirileceği konuşuluyor.


Kilci’nin emeklilik dilekçesini vererek görevinden ayrıldığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı'nda geçici olarak Müşavir kadrosunda göreve başlayan Dönmez’in asaleten atama yazısının ise onay aşamasında olduğu ve Kilci’nin ayrılma kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Dönmez’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığına resmi olarak atanacağı gelen bilgiler arasında.


Fatih Dönmez Kimdir?


1965 Bilecik doğumlu olan Dönmez, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Fakültesinden Elektronik mühendisi olarak 1987 yılında mezun oldu.

2005 yılında e-mba sertifika programını tamamladı.

Enerji ve Telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşlarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı.

İş hayatına NETAŞ’ta Ar-Ge mühendisi olarak başladı. Sırasıyla Türk Telekom A.Ş. ve bir Siemens çözüm ortağında yönetici-ortak olarak çalıştı.

1994 yılından itibaren İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş (İGDAŞ)’ta elektronik sistemler müdürü, etüt ve proje müdürü, genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı.

2002 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İştirakler Daire Başkanlığı’nda İştirakler Genel Koordinatörü olan Dönmez, aynı zamanda bu şirketlerin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı.

Stratejik planlama, performansa dayalı yönetim, yatırım değerlendirme raporları, organizasyon, iş ve proje geliştirme ile yerel yönetim şirketlerinin AB’ye uyumu ile ilgili çalışmaları bulunmaktadır.

Türkiye Elektrik Sanayi Birliği’nin (TESAB) kurucularından olan Dönmez yönetim kurulu üyeliği yaptı.

4 Ocak 2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Kurul üyeliğine atanan Fatih Dönmez, EPDK’nın üyesi olduğu ERRA’nın (Energy Regulators Regional Association) 2008 ve 2010 yılı Genel Kurulları’nda yapılan seçimle Yönetim Kurulu’na seçilerek 4 yıl görev yaptı ve ERRA’yı temsilen Dünya Enerji Düzenleyicileri Birliğinin Arz Güvenliği Komitesinde çalışmalarda bulundu.


Fatih Dönmez İngilizce bilmekte olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.


Bu haber toplam 8091 defa okundu


YAZARLAR