Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bu Yazılım Elektrikteki Kayıp-Kaçağı Yarıya İndirdi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bu Yazılım Elektrikteki Kayıp-Kaçağı Yarıya İndirdi

Bu Yazılım Elektrikteki Kayıp-Kaçağı Yarıya İndirdi
Başarsoft, akıllı elektrik şebekeleriyle iletilen ve nihai tüketiciye ulaşıncaya kadar dağıtılan elektriği 6 kademede ölçümleyen bir yazılım geliştirdi.
01.12.2015 / 23:09

Enerjimagazin-Türkiye’de üretilen elektriğin yüzde 13’ünü iletim hatlarındaki kayıplar ve kaçak tüketim oluşturuyor. Dağıtım bölgesini Özelleştirme İdaresi’nden kayıp-kaçağı düşürme taahhüdü ile devralan özel elektrik dağıtım firmalarının bu hedefi tutturması, elektriğin maliyetini düşürecek.


Yazılım firması Başarsoft akıllı elektrik şebekeleriyle iletilen ve nihai tüketiciye ulaşıncaya kadar dağıtılan elektriği 6 kademede ölçümleyen bir yazılım geliştirdi. Geliştirilen ölçümleme sistemi Türkiye’de kayıp-kaçak oranının yüzde 70’in üzerinde olduğu Dicle EDAŞ bölgesindeki pilot bölgede denendi. Şanlıurfa’da kaçak oranının yüzde 90 olduğu 500 aboneli pilot bölgede yazılım sonrasında bu oran yüzde 50’ye düştü. İkinci aşamada 5 bin aboneyi kapsayacak şekilde genişletilen pilot proje daha sonra Türkiye genelinde kullanılabilir hale gelecek.


Uygulandığı bölgede elektrikteki kayıp-kaçak oranını yüzde 10 seviyesine düşürecek sistemle ilgili bilgi veren Başarsoft CEO'su Alim Küçükpehlivan, “Pilot uygulama yapılan bölgede insanlar elektrik tüketimlerinin takip edildiklerini bildiği ve anladığı anda kaçak kullanımda frene bastı. Bunun için öncelikle saha ölçümlemeye imkan veren akıllı şebekelerle donatılıyor. Ardından da bu şebeke üzerinde çalışan bir yazılımla dağıtılan elektirik 6 katmanda nihai tüketiciye kadar ulaşana kadar her aşamada ölçümleniyor. Pilot projeden güzel sonuçlar elde edildi.” dedi.


Amerikan Apex İle Sözleşme İmzaladı


Amerikan Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımı şirketi Mapinfo’nun 35 ülkeyi kapsayan yetkili distribütörü olduklarını belirten Küçükpehlivan, 6 ay önce de akıllı elektrik sayaçlarının değişim ve yönetimini yapan Amerikan Apex firması ile işbirliği sözleşmesi imzaladıklarını açıkladı. Bu işbirliğinin ardından Hindistan’ın elektrik dağıtım şirketinin, Başarsoft’un elektrikteki kayıp ve kaçağı önleyen, elektrik şebeke arızalarını ve arızanın koordinatlarını belirleyen yazılımı ilgisini çekti. Önümüzdeki cuma günü Hint şirketi yetkilileri sistemle ilgili bilgi Başarsoft’u dinleyecek. Küçükpehlivan, “Yurt dışına yazılım ihraç edecek konuma geldik. Mekke, Hindistan’ın kamu kuruluşları ve Amerikan Apex dışında da yabancı ihalelere giriyoruz. İngiliz su dağıtım şirketi Thames Water ile Fransız kablolu televizyon şirketi Canal+ firmalarının ihalerine teklif vereceğiz. Bununla ilgili her iki şirketin de ihaleye teklif verme yeterliliğine sahip şirketler arasında yer aldık” dedi.


Canlı Olarak Görülebiliyor

Navigasyonla vatandaşın arabasına, cep telefonuna girdiklerini belirten Küçükpehlivan, “Bunlar bizim doğrudan insanların hayatına dokunduğumuz alanlar ve aslında işimizin yüzde 15’i. Kalan yüzde 85 işimizde ise kurumsal olarak sağladığımız yazılımlarla dolaylı yoldan insanların hayatlara dokunuyoruz. Elektrik, su ve doğalgaz dağıtım şirketleri şebekeyle ilgili her türlü arızayı, kesintiyi, kayıp-kaçağı akıllı haritalar üzerinden canlı olarak görebilmekte. Bu sayede şirketler hem daha karlı çalışıyor, hem de vatandaşın hayat kalitesi yükseliyor ve müşteri memnuniyeti artıyor” diye konuştu.


İçişleri Bakanlığı’nın yönettiği Ulusal Adres Veri Tabanı’nı da (UAVT) Başarsoft bina bazında dijital harita özelliğine kavuşturuyor. Şu anda Afyonkarahisar, Elazığ, Gaziantep, Yalova ve Erzurum’da pilot projesi tamamlanan uygulama önümüzdeki yıllarda Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. Bu projeyle devlet kuruluşlarının yatırımları doğru planlaması sağlanacak. Hastane, okul, sağlık ocağı gibi kamu yatırımları nüfusun ihtiyaç ve yoğunluğuna göre planlanabilecek. Hürriyet

Bu haber toplam 1636 defa okundu


YAZARLAR