Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Termik Santralin ÇED Kararı İptal Edildi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Termik Santralin ÇED Kararı İptal Edildi

Termik Santralin ÇED Kararı İptal Edildi
Bartın'da, Hattat Holding'e termik santral kurulması için verilen ÇED kararı iptal edildi
28.11.2015 / 23:07

Enerjimagazin-Bartın'da kurulması planlanan Hema Entegre Termik Santrali lavvar (kömür hazırlama) tesisi için Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen "Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir" kararı Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Kararın iptal edilmesi için dava açan Bartın Platformu üyeleri, termik santral kurma girişimleri ve ÇED süreçlerinin de sonlandırılması için önemli bir gerekçe oluşturduğunu belirtti.


Bartın'ın Amasra ilçesinde Hattat Holding tarafından yapılmak istenen Hema Termik Santrali'ne ait lavvar tesisi için Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen "ÇED Gerekli Değildir" kararını Zonguldak İdare Mahkemesi iptal etti. Amasra halkının 7 yıldan beri yapılmaması için mücadele ettiği lavvar tesisi için verilen kararın yürütmenin durdurulması ve iptali için Bartın Platformu üyeleri tarafından dava açılmıştı. Davayı kazanan Bartın Platformu üyeleri, bu kararın, termik santral kurma girişimleri ve ÇED süreçlerinin de sonlandırılması için önemli bir gerekçe oluşturduğunu vurguladı.


Platformdan yapılan açıklamada, "Daha önce yürütmenin durdurulmasına karar vermiş olan Zonguldak İdare Mahkemesi 2015/1218 nolu kararıyla; uyuşmazlık konusu tesisin çevresel değerlendirme ve ekolojik değerler yönünden önemli çevresel etkilerinin olacağı hususları dikkate alındığında, ÇED yapılması ve ÇED Raporu hazırlanması suretiyle işlem tesis edilmesi gerektiği sonucuna varıldığından, Çevresel Etki Değerlendirmesi'nin gerekli olmadığı yönünde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir diyerek dava konusu işlemin iptaline oy birliğiyle karar verdi." ifadeleri kullanıldı.


Hattat Holding ve idare tarafından yıllardır sürdürülmeye çalışılan Amasra'ya termik santral kurma girişimlerinin hukuksuz olduğunun bir kez daha tescillendiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler dile getirildi: "Kömür hazırlama tesisi termik santral projesinin bir parçasıdır. Bu parça olmadan termik santrale izin vermek mümkün değildir. Daha önce 5 kez iptal edilmiş olan termik santral ÇED süreci, bürokratlar üzerinde kurulan baskılar sonucu Haziran 2014'de nihai hale getirilmişti. Bartın-Amasra halkının ÇED Nihai Kararının askı sürecinde vermiş olduğu 42 bin itiraz dilekçesi Bakanlık tarafından verilecek "ÇED Olumlu" kararını engellemişti. Termik santral ÇED dosyası bir buçuk yılı aşkın süredir Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın İdris Güllüce'nin önünde beklemekteydi. Şimdi dosya bakanlık görevine yeni başlayan Sayın Fatma Güldemet Sarı'nın önünde bekliyor. Sayın bakandan bu hukuksuz dosyayı geri çevirmesini ve Amasra'da termik santral yapma çılgınlığına bir son vermesini, böylece ilk icraatlardan biri olarak tarihi ve doğal güzellikleriyle tanınan Amasra'nın ölüm fermanını yırtmasını bekliyoruz." Cihan

Bu haber toplam 1721 defa okundu


YAZARLAR