Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye'nin Rüzgarı Avrupalı Yatırımcıların Gözdesi Haline Geldi
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'nin Rüzgarı Avrupalı Yatırımcıların Gözdesi Haline Geldi

Türkiye'nin Rüzgarı Avrupalı Yatırımcıların Gözdesi Haline Geldi
Türkiye, özellikle rüzgar alanındaki potansiyeli ile Avrupalı yatırımcıların da gözdesi haline geldi.
25.11.2015 / 23:07

Enerjimagazin-Türkiye, 2020 yılı için 25 bin megavatlık bir rüzgar enerjisi gücüne ulaşmayı hedefliyor. Ancak türbin ve ekipman üretiminde yabancı hakimiyeti yaşanıyor. Yerli üretime teşvik ise henüz yolun başında.


Enerji sektörünün son dönemlerde nükleer santral projeleri ile gündem geldiği Türkiye, özellikle rüzgar alanındaki potansiyeli ile Avrupalı yatırımcıların da gözdesi haline geldi. Türkiye genelindeki Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) sayısı 100’ü bulurken, 61 RES projesinde ise inşaat devam ediyor. 1 megavatlık (MW) projenin 1 milyon dolarlık kurulum maliyetine ulaştığı sektörde türbin ve ekipmanlarda ise Alman şirktelerin hakimiyeti var.


Sektördeki lisanslı projelerin tamamı Nordex, Vestas, Siemens gibi Alman ekolünden gelme. Bu alanda TÜBİTAK ve Sabancı Üniversite işbirliği ile 55 milyon TL bütçeli yerli türbin üretimi üzerinde çalışılsa da sektör oyuncuları bu projenin şimdilik lisansız üretime katkı sağlayabileceğini ve finansman desteğine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor.


Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Atasever, daha önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de rüzgar enerjisine yönelik yerli sanayinin hızlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çekerken, 2023’e kadar kadar türbini oluşturan parçaların en azından yüzde 75’inin Türkiye’de üretilebilir hale gelineceğine işaret etmişti. Enerji Bakanlığı tarafından yürütülen yerli türbin projesinin ise şimdilik lisanslı üretimler için şans bulamayacağına işaret eden Atasever, “Bu projede şimdilik 500 kilovatlık (KW) türbinler geliştiriliyor. Sektörün kullanması içinse en az 1 megavat (MW) olması gerekiyor. Ayrıca dünyada bu alana hâkim olan ciddi ülkeler var. Yerli kullanım için firmaların finansal desteğe de ihtiyacı olacak” açıklamasını yaptı.


Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin rakamlarına göre, ülkemizdeki toplam rüzgar kurulu gücü, 2013’te 2.958 MW iken, 2014 sonunda 3.762 MW’a, 2015’in ilk yarısında ise 430 MW’lık bir artışla 4.192 MW kapasiteye çıktı. Raporda işletmede olan santrallerin yatırımcılara göre dağılımında, geçen yılın aynı döneminde 401 MW olan kurulu gücünü 551 MW’a çıkaran Polat Enerji ilk sırada yer alıyor. 320 MW’tan 339 MW’a çıkan Demirer Enerji ise onu izliyor. Üçüncü sırada geçen yıl 110 MW’lık kurulu gücünü 298 MW’a çıkaran Borusan EnBW, dördüncü sırada ise 295 MW ile Bilgin Enerji var.


İşletmedeki rüzgar enerjisi santrallerinin kurulu güç bakımından bölgelere göre dağılımına bakıldığında ise yüzde 38 ile Ege bölgesi ilk sırada yer alıyor. Bunu yüzde 36 ile Marmara, yüzde 16 ile Akdeniz, yüzde 6 ile İç Anadolu izliyor.


4.5 milyon evi aydınlatıyor


2013 yılında 3.5 milyon hanenin elektriği rüzgar enerjisinden karşılanırken, 2014 yılı sonunda 4.5 milyon hanenin elektriği rüzgar enerjisinden karşılanmaya başladı.


Bir başka deyişle 2013 yılında İstanbul kadar bir şehrin elektriği rüzgardan karşılanırken, 2014’ün sonunda hem İstanbul hem de İzmir büyüklüğündeki bir şehrin elektriği rüzgar enerjisinden karşılanır oldu. Uzmanlar sektör için 2015 yılının ilk yarısında ise buna bir Gaziantep şehrini daha ekliyor.


Bu arada, Elektrik İşleri Etüt İdaresi, 20 yıllık dönemde toplam 40 GW rüzgar enerjisi kapasitesi kurulumu için yurtdışına çıkacak toplam 40 milyar dolar kaynağın yüzde 25’ini yerli türbin teknolojisi ile üretmeyi planlıyor.


Enerji ekipmanına destek


Yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalat konuları, ‘yatırımlarda devlet yardımları hakkında karar’ kapsamına alındı. Resmi Gazete’nin önceki günkü sayısında yer alan ve aynı adlı kararda değişiklik öngören kararla, söz konusu imalat konularının, yatırımlarda devlet yardımları hakkında karar kapsamına alınarak bölgesel desteklerden faydalanmasına imkan tanındı. Sayime BAŞÇI / SÖZCÜ

Bu haber toplam 1590 defa okundu


YAZARLAR