Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yenilenebilir Enerji Üretimine Yatırım Desteği
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yenilenebilir Enerji Üretimine Yatırım Desteği

Yenilenebilir Enerji Üretimine Yatırım Desteği
Bakan Zeybekci; "Türbin, jeneratör ve kanat imalat yatırımları 5. bölge destek oran ve sürelerinden yararlanacak" dedi.
25.11.2015 / 23:05

Enerjimagazin-Yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımları "öncelikli yatırım konuları" kapsamına alındı.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımlarının öncelikli yatırım kapsamına alındığını belirterek, "Bu yatırımlar 5. bölge destek oran ve sürelerinden yararlandırılacak" dedi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 'Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”da Değişiklik Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı' ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:  


“Türkiye’de Son yıllarda artan büyüme hızı ile birlikte elektrik enerjisi tüketimi de hızla artış göstermiştir ve enerji talebinin önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceği öngörülmektedir. Bu nedenle Türkiye’de enerji arz güvenliğinin sağlanması ve enerjide ithalat bağımlılığımızın azaltılması büyük önem taşımaktadır. Bunun gerçekleştirilmesi için de teşvik sistemimizde enerji yatırımlarına ve ekipman üretimine yönelik destekler uygulamaktayız.  


Bu doğrultuda, yenilenebilir enerji için gerekli olan ekipman yatırımlarına yönelik yeni bir düzenlemeyi uygulamaya koyduk. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren son mevzuat düzenlemesi ile yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımları öncelikli yatırım konuları arasına alınmıştır. 


Türkiye elektrik talep tahminlerine yönelik yapılan projeksiyonlardan elektrik enerjisi talep projeksiyonuna göre, 2023 yılında Türkiye’nin elektrik talebinin 440 TWh’e ulaşması beklenmektedir Bu talebi karşılamak içinse ülkemizin 2013-2023 döneminde ekipman yatırımları dahil olmak üzere yaklaşık 130 milyar $ tutarında yatırım ihtiyacı bulunduğu öngörülüyor. 


Diğer taraftan, Türkiye, temiz enerji kaynağı olarak bilinen yenilenebilir enerji kaynakları (hidrolik enerji, jeotermal enerji, güneş ve rüzgâr enerjisi ile biokütle) potansiyeli bakımından zengin bir ülke olup, 2023 yılı hedeflerimiz doğrultusunda yenilenebilir kaynakların elektrik enerjisi üretimi içerisindeki payının %30 olması, hidroelektrik potansiyelimizin tamamının elektrik enerjisi üretiminde kullanılması, rüzgâr enerjisine dayalı kurulu gücün 20.000 MW’a ulaşması, 600 MW’lık jeotermal potansiyelin tümünün işletmeye girmesi ve güneş ve diğer yenilenebilir kaynakların azami ölçüde kullanımı için gereken düzenlemelerin yapılmasını öngörüyoruz. 


Yenilenebilir enerji alanında söz konusu 2023 hedeflerine ulaşılabilmesi içinse, yapılan projeksiyonlarda ekipman yatırımları dahil olmak üzere toplam 130 milyar $’lık yatırım ihtiyacının 33 milyar $’ının hidroelektrik enerjisi, 30 milyar $’ının ise rüzgar ve güneş enerjisi alanında yapılması öngörülüyor. Ayrıca, bu projeksiyon kapsamında 2010-2030 yılları arasında ülkemizde enerji yatırımı ihtiyacının yenilenebilir enerji dahil 225-280 milyar $ olduğu, bu tutarın da yaklaşık 135-168 milyar $’ının ekipman ihtiyacı olduğu öngörülüyor. 


Bu itibarla, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacı ve enerji arz güvenliği göz önünde bulundurulduğunda, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi yatırımlarına ihtiyacı bulunmakta olup, bu kapsamda yapılacak yatırımlarda kullanılacak ekipmanların yurt içi üretiminin artırılması son derece önem arz etmektedir. Yaptığımız bu düzenleme ile yenilenebilir enerji üretimine yönelik ekipman imalatı yatırımları öncelikli yatırımlar arasına alınmış olup, söz konusu yatırımlar 5. Bölge destek oran ve sürelerinden yararlandırılacaktır. 


Söz konusu yatırımların 5.bölge desteklerinden yararlandırılması ile birlikte bu alanda yapılan ithalatımız azalacak, cari açığımızın da azalmasına katkıda bulunulacak, Türkiye’nin zengin yenilenebilir enerji kaynakları (hidrolik enerji, jeotermal enerji, güneş ve rüzgâr enerjisi ile biokütle) daha etkin bir şekilde kullanılacaktır. Türkiye'nin enerji talebi her yıl yüzde 7 artmaktadır. Büyüyen ekonomi ile birlikte bu talebin karşılanabilmesi için yeni ve sürdürülebilir enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Gerçekleştirdiğimiz bu düzenleme ile Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi yatırımları artacaktır. Bu destek sistemi ile bir taşla birkaç birden fazla kuş avlayacağız. Türkiye’nin enerji ihtiyacının bir kısmının giderilmesini sağlayacağız, gerçekleştirilen yatırımlarla istihdamı artıracağız, bu alanlarda ithalatın önüne geçerek, cari açığımızın azalmasına katkıda bulunacağız. Düzenlemenin hayırlı olmasını diliyorum.”  Habertürk

Bu haber toplam 2317 defa okundu


YAZARLAR