Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Bakanı Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketleri İçin Devreye Girdi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Bakanı Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketleri İçin Devreye Girdi

Enerji Bakanı Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketleri İçin Devreye Girdi
Bakan Alaboyun, elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin zarar etmelerini engellemek için Başbakan Ahmet Davutoğlu ile toplantı yaptı.
23.10.2015 / 17:46

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türk elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin dolar bazında özelleştirmelerinden dolayı zarar etmelerini engellemek için Başbakan Ahmet Davutoğlu ile toplantı yaptı.


Türk elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin dolar bazında ihalelerle yapılan ve toplam tutarı 10 milyar doları aşan özelleştirmeleri, satın alan şirketleri artan kur nedeniyle zor duruma soktu. Zarar ettiklerini belirten şirketler, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kapısını çalarken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, “Şirketlerimiz batsın istemeyiz” açıklaması yaptı. Türkiye’de 7 elektrik dağıtım bölgesi 7.2 milyar dolar, sadece 3 üretim santralı da 3.3 milyar dolar bedelle özel sektöre devredilmişti.

Cengiz-Kolin-Limak grubu Akdeniz ve Boğaziçi bölgelerini toplam 2 milyar 506 milyon dolar, Enerjisa Ayedaş ve Toroslar’ı toplam 2 milyar 925 milyon dolar, Elsan-Tümaş-Karaçay Gediz‘i 1 milyar 231 milyon dolar, İş Kaya-Doğu Dicle’yi 387 milyon dolar, Türkerler Vangölü’nü 118 milyon dolar teklifle üstlenmişti.

Elektrik üretiminde çok sayıda irili ufaklı santral yine dolar bazında ihalelerle özel sektöre geçti. Bunlar içinde en dikkat çekenler, Seyitömer, Kangal ve Hamitabat santralları oldu. Seyitömer Termik Santrali ihalesini 2 milyar 248 milyon dolarla Çelikler İnşaat kazandı. Hamitabat 105 milyon dolar bedelle Limak,  Kangal Santralı’nı 985 milyon dolarla Konya Şeker aldı.

AA Editör Masası’na dün konuk olan Bakan Alaboyun’a, elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin kur farkı sebebiyle zarar ettiği ve bu şirketlerin iflas edebileceği yönünde iddialar hatırlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Japonya’da bulunduğu sırada elektrik dağıtım şirketlerinin Başbakan başkanlığında toplantı yaptıklarını belirten Alaboyun, “Dağıtım şirketleri dağıtım ihalelerine girdikleri zaman dolar bazlı teklifler verdiler, bu yüzden kısmi zarara girdikleri doğrudur. Bu konuyla ilgili çalışma yapıyoruz, şirketlerimiz batsın da istemeyiz vatandaşımız da mağdur olsun istemeyiz. EPDK’nın çalışmasının sonucuna göre bunu paylaşacağız. Hem vatandaşımıza bir maliyet olmaması hem de bu kurumların batmaması için neler yapılabilir, göreceğiz” dedi.

Bu haber toplam 2882 defa okundu


YAZARLAR