Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çin Güneş Enerjisinde Dünya Devi Olacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çin Güneş Enerjisinde Dünya Devi Olacak

Çin Güneş Enerjisinde Dünya Devi Olacak
Çin, gelecek birkaç yılda güneş enerji tarlalarını ülkenin her alanına yaymayı planlıyor.
05.10.2015 / 08:57

Enerjimagazin-Çin güneş enerjisi kullanımında bir dünya devi olacak. Gelecek birkaç yılda güneş enerji tarlalarını ülkenin her alanına yaymayı planlayan Çin hükümetinin desteklediği Solar Park, Gay Tai’de bulunuyor ve 319 kilometrelik bir alanı kaplıyor.


Gay Tai Paris’in üç katı büyüklüğünde ve kilometre başına düşen güneş enerji paneli sayısı 80.000 adet.


Solar Park Müdürü Wei Liang çalışmalarından şu sözlerle bahsetti:


“Güneş enerji tarlası daha önce Gobi çölündeydi ama burada taştan başka bir şey olmadığından bölge tarıma elverişli değildi. Şimdiki alan ise bir hazine.”


Bölgeye çok uzak olmayan bir alanda ise hala kömür dumanı tütüyor. Ancak Çin hükümeti kömüre bağlı enerji üretiminin ülke vatandaşlarının günlük hayatlarında maskesiz dolaşamamalarına neden olduğunu fark etti ve temiz enerji için radikal adımlar atmaya başladı.


Solar Park Başkanı Dong Zhen Qiang ise ülkenin güneş enerjisine elverişli olduğunu anlattı:


“Her zaman gökyüzü bu halde olmuyor. Biz yılın 280 günü güneş alan bir ülkeyiz. Kışın hava sıcaklıkları gerçekten düşüyor ama bu durum masmavi gökyüzünün görünmesini engellemiyor.”


Güneş panellerinin en büyük avantajı 25 yıllık bir süre zarfında hiç bir bakım gerektirmemeleri. Ancak bir de dezavantajı bulunuyor. O da güneş paneli tarlasının endüstriyel bir alanda kurulmaması. Bu açıdan enerjinin taşınması için ek maliyet gerekiyor. euronews

Bu haber toplam 1372 defa okundu


YAZARLAR