Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Cengiz Enerji'ye Dünyanın En İyi Doğalgaz Çevrim Santrali Ödülü
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Cengiz Enerji'ye Dünyanın En İyi Doğalgaz Çevrim Santrali Ödülü

Cengiz Enerji'ye Dünyanın En İyi Doğalgaz Çevrim Santrali Ödülü
Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali, “Dünyanın en iyi doğalgaz çevrim santrali” ödülünü almayı başardı.
07.09.2015 / 23:46

Enerjimagazin-Bu yılın ocak ayında üretime başlamasına rağmen haziranda Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin büyük ödülünü Türkiye’ye getiren Cengiz Enerji kuruluşlarından Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali şimdi de “Dünyanın en iyi doğalgaz çevrim santrali” ödülünü almayı başardı.


Dünya enerji sektörünün referans olarak kabul ettiği Power Magazine dergisi, dünyanın en iyi enerji şirketlerini seçerek eylül ayındaki sayısında yayımladı. Doğalgaz çevrim santralleri kategorisinde ise büyük ödüle Cengiz Enerji bünyesindeki Samsun Doğalgaz çevrim Santrali layık görüldü.


Samsun Santralinin, verimlilikte yüzde 61 ile dünya rekorunu elinde bulundurması, 23 ay gibi kısa sürede tamamlanması ve gaz salınımı konusunda sıfır değerlere sahip olması ödülü getiren en önemli unsurlar oldu. Cengiz Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Cengiz yaptığı yazılı açıklamada, “Aldığımız ödüller ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha bize gösterdi. Türkiye ve Samsun’a ödül üzerine ödül kazandıran Türk mühendisleri ve Türk işçilerini kutluyorum” dedi.


GAZ SALINIMINDA SIFIR DEĞER


Samsun santralinin, doğal gaz çevrim santralleri arasında yüzde 61 ile dünyanın verimlilik rekoruna sahip olduğunu hatırlatan Ahmet Cengiz, “Ödüle doymayan santralimiz, ikinci rekoru ise en kısa sürede tamamlanmasıyla kırdı. Bize iki rekor ve iki ödül getiren santralimiz, kükürtdioksit, karbonmonoksit ve toz salınımında sıfır (0) değerlere sahip çevre dostu teknoloji ile kuruldu” açıklamasını yaptı.


SAMSUN DOĞAL GAZ ÇEVRİM SANTRALI


Samsun’un Tekkeköy ilçesinde kurulan doğal gaz çevrim santrali saate 610 MW elektrik üretiyor. 400 milyon dolar harcamayla üretime başlayan santralde nüfusu 1 milyonu aşan Samsun’un ihtiyacının iki katı elektrik üretiliyor. İnşaat aşamasında 600 kişinin çalıştığı santralde, işletme aşamasında 125 teknik elemana iş imkanı sağlandı. Verimlilikte yüzde 61 ile dünya rekorunu elinde bulunduran Samsun Doğal Gaz Çevrim Santrali, çevreye dost olmasıyla da dikkat çekiyor. Gaz salınım değerleri arasında sınır değeri 100 olan karbonmonoksit ve kükürtdioksit sıfır olarak, sınır değeri 75 olan azotoksit 24.8 ve toz ise yine sıfır olarak ölçüldü.


Bu haber toplam 1604 defa okundu


YAZARLAR