Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Dağıtım Şirketleri Zor Durumda
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Dağıtım Şirketleri Zor Durumda

Elektrik Dağıtım Şirketleri Zor Durumda
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, artan terör olayları ve dolar kurundaki artış nedeniyle elektrik dağıtım şirketlerinin zorda olduklarını kaydetti
05.09.2015 / 22:58

Enerjimagazin- Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, artan terör olayları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki enerji yatırımcılarının lisanslarını iptal ettirmek için başvuruda bulunduğunu ve ülke genelinde dağıtımcıların kur nedeniyle zorda olduğunu açıkladı.


Yılmaz ayrıca akaryakıt dağıtım şirketlerinin kârlılık sıkıntıların artan müdahalelerden değil, müdahale olmamasından kaynaklandığını söyledi.


Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir ve Haber Müdürü Olcay Aydilek’in gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yılmaz, “O bölgedeki yatırımcılar için güvenlik sıkıntıları ve tehditler var. Yatırımcılar, lisanslarını sonlandırıyorlar. Biz de bir kez daha mağdur etmeyelim diye teminat mektuplarını geri veriyoruz. Terör baskı yaparken ben de baskı yapamam. Son dönemde böyle lisans iptalleri arttı” dedi.


Yılmaz, dolar kurundaki artışı ise “olağanüstü” olarak niteleyerek, elektrik dağıtım şirketlerinin “Zordayız” dediğini, sektörün çözüm beklediğini söyledi. 

İşte Yılmaz'ın verdiği mesajlardan öne çıkanlar:


TERÖRLE KAYIP KAÇAK ARTMIŞTIR:

Terörün tırmandığı bu dönemde bölgede kayıp kaçağın olumlu etkilendiği söylenemez. Üretim ayağı gibi dağıtım sektörü de olumsuz etkileniyor. 

DOĞALGAZ YATIRIMI KOLAY: 

Kur artışından kaynaklı sıkıntılar var. Hesap edilebilenin ötesinde gelişmeler oldu. Seçimlerden sonra taşlar daha da yerine oturur. Olağanüstü bir durum var. Doğalgaz Piyasası Kanunu çıkmış olsaydı, bu sıkıntılar yaşanmazdı. Piyasa tamamen serbestleşecekti, maliyet endeksli piyasa kurgusuna gidecekti. O yasa çıkmadı. Yerli ya da yabancı, doğalgaza yatırım yaparken hesabını iyi yapmalı. Ona göre paket oluşturmalı. Doğalgaz santralı yapan yatırımcı, yenilenebilir enerjili santral da yapmalı.

DÖVİZE ENDEKSLİ TARİFE OLMAZ: 

Dövize endeksli tarife, o da mümkün değil. Satılan emtianın muhatabının geliri TL. Böyle dolar endeksli tarife yaparsak, milli bir ekonomimiz olmaz. 

'ZORDAYIZ DİYORLAR' 


Yılmaz elektrik dağıtım şirketlerinin kendilerine ‘zor durumdayız mesajı’ ilettiklerini, kendilerinin de sektöre sırt dönmediklerini söyledi. 


YERLİ KÖMÜRDE KAŞ YAPAYIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAYALIM’ 

Başkan Yılmaz “Yerli kömür yatırımı neden yapılmıyor?” sorusuna karşılık şunları söyledi: “Yerli kömürde damarıma basılıyor. Duygusal ortamların ağır olduğu dönemlerde yapılan yasal düzenlemeler sağlıklı olamaz. Yasal düzenlemeyi eleştirmek haddim değil ama bir hukukçu olarak böyle düşünüyorum. Kömür kazası oluyor, yasa teklifleri havada uçuşuyor. Sakinleşip önünü göreceksin. O sektör, yatırım yapılabilir sektör olmaktan çıkarılabiliyor. Kaş yapmak çok güzeldir ama gözü çıkarırsan kaşın koruyacağı göz olmaz. Yatırım yapılabilir piyasa olmazsa oraya yatırım yapmak zor, kim yapar yatırımı?“


‘EPDK MÜDAHALE ETMEDİĞİ İÇİN ZARAR EDİYOR’ 

Bazı yabancı yatırımcılar, EPDK’nın piyasaya çok müdahale ettiğini söylüyor. Ancak, Türkiye’nin piyasa yapısını bilmiyorlar. Doğalgaz santralından zarar ediyorlarsa, asıl ben müdahale etmediğim içindir. Serbest piyasa fiyatları seni bu hale getirdi. Hangi kararımla elektrik piyasasına müdahale ettim? Bu fiyatlar, PMUM’da oluşan serbest piyasa fiyatı. Rakamlar düşük ama bu elektrik arz fazlasından kaynaklanıyor. 


İNTİFALAR FİYATA YANSIMAZ


“Akaryakıt sektöründe Eylül ayında bazı bayilerin dağıtım şirketleri ile olan bayilik sözleşmeleri dolacak. Dağıtım şirketleri, yeni sözleşme ile bayilere verdikleri intifa bedellerini akaryakıt fiyatlarına yansıtamazlar. Bu konuda bir kez daha sektörü uyarıyorum.”’ businessht

Bu haber toplam 3120 defa okundu


YAZARLAR