Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C'lilere Soğuk Duş
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C'lilere Soğuk Duş

4/C'lilere Soğuk Duş
Bakan Çelik, Habertürk televizyonunda katıldığı bir programda “4/C’lilerin 4/A olması bir yasa değişikliği gerektiriyor” dedi.
18.08.2015 / 21:25

Enerjimagazin-Genel seçimler öncesinde katıldığı bir televizyon programında “Şimdi Ağustos’ta toplu iş sözleşmesi var. Bazı talepleri var. O talepler Ağustos ayında toplu sözleşmede yerine gelirse 4/C’lilerin hiçbir sorunları kalmamış olur. Onlar da 4/A’lı pozisyona geçmiş oluyorlar” diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Habertürk televizyonunda katıldığı bir programda “4/C’lilerin 4/A olması bir yasa değişikliği gerektiriyor” dedi.


Seçimden önce 4/C’lilerin Ağustos ayındaki Toplu Sözleşme görüşmelerinde 4/A’lı olacaklarını söyleyen Bakan Çelik, bu kez “4/C’lilerin 4/A’lı olması için bir yasa değişikliğinin gerektiğini” söyledi.


Habertürk televizyonunda Veyis Ateş’in  gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Çelik, Ateşin, “4/C’lilerin 4/A’lı olmasına ilişkin sorduğu soruya; “Şimdi bakın 4/C’lilerin 4/A olması bir yasa değişikliği gerektiriyor ama biz 4/C’lilerin durumunu iyileştire, iyileştire bir noktaya getirdik. Bu dönemde de iyileştirme konusunda, hatta kanuni bir düzenlemeye atıfta bulunma gayreti içerisinde olacağız ama bunlar hep dediğimiz gibi masada kamu ve sendikalar karşımızda uzlaşarak yapılacaktır” şeklinde yanıt verdi.


Çelik'in bu açıklaması umutla kadro müjdesi bekleyen 4/C'liler üzerinde adeta soğuk duş etkisi yaptı. 4/C'liler, "madem yasal düzenleme gerekiyor, o zaman parti olarak 4/C'lilere kadro verilmesine iliişkin verilen kanun tekliflerini neden desteklemiyorsunuz" diyerek isyan ettiler.Seçimden Önce Ne Demişti?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, seçimden önce CNN Türk’te Akif Beki’nin sunduğu “Baştan Sona” programına katılmış, Beki’nin özelleştirme mağduru 4/C’lilerin durumlarına ilişkin sorduğu soruya “Özelleştirme sonucunda açıkta bırakılan personellerdi. Bunlarla alakalı bizim hükümetimiz döneminde 4/C statüsünü ihdas ettik. Bizim hükümetimiz döneminde bunlar işe alındılar. Tekrar kamuda işe başladılar. Fakat statüleri farklı oldu. 10 ay çalışıyorlardı bunlar ve her yıl sözleşme yapmak durumları vardı. Yani sözleşmesi yapılmayınca işsiz kalma durumları vardı. Pek çok dezavantajlı durumları vardı. Bu 10 ayı 12 aya çıkarttık. Her yıl sözleşmeyi kaldırdık. 4/C’lilere emekli oluncaya kadar istihdam edilmelerini sağladık. Artık emekli oluncaya kadarda iş güvenceleri geldi. Aile yardımları yoktu o da sağlandı.


Ağustos’ta 4/A’lı Pozisyona Geçmiş Olurlar


Şimdi Ağustos’ta toplu iş sözleşmesi var. Bazı talepleri var. O talepler Ağustos ayında toplu sözleşmede yerine gelirse 4/C’lilerin hiçbir sorunları kalmamış olur. Onlar da 4/A’lı pozisyonuna geçmiş oluyorlar. Dolayısıyla çok önemli haklar elde ettiler. Geçtiğimiz toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde bizzat ben vardım Hükümeti temsilen. Orada aile yardımını güvence altına aldık, ücretlerine %40 zam yaptık. Yani artık geçmişle ilgili, 4/C ile ilgili yaşadıkları sorunların hiç birisi kalmadı. Ama buna ilave olarak ek ödeme vb bazı talepleri var. Bunlar toplu iş sözleşmesi döneminde, Ağustos ayında ele alınacak konulardır. Ben inanıyorum ki 4/C’liler bu kazanımları elde ettiler, evet sıkıntılı günler yaşadılar, onlarla ben defalarca kez görüştüm. Bu sorunlar da önümüzdeki toplu iş sözleşmede çözülebilecek sorunlardır. Statü olarak 4/A’lılarla aralarında kalan çok cüzi meseleler var onların tamamlanmasını istiyorlar.” şeklinde cevap vermişti.


Bu haber toplam 6407 defa okundu
YORUMLAR
Rebel King: 
"Zalimdende Zalimsin"
Topu daha kaç kere ordan oraya atacaksın böyle yalan konuştuğun ve kıvırdığın sürece tek başına zor gelirsiniz iktidara.
19.08.2015 / 09:56


YAZARLAR