Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Maden İşçileri TTK İle Anlaştı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Maden İşçileri TTK İle Anlaştı

Maden İşçileri TTK İle Anlaştı
TTK'da çalışan yaklaşık 10 bin işçiyi ilgilendiren 26'ncı dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı
20.08.2015 / 13:10

Enerjimagazin-TTK adına Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile işçileri temsilen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) arasında yürütülen ve 1 Ocak 2015- 31 Aralık 2016 tarihlerini kapsayan sözleşmede anlaşmaya varılmasıyla imza töreni düzenlendi.


TTK Genel Müdürlüğü Salonu'ndaki imza törenine TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Kamu-İş Genel Sekreteri Erhan Polat, GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS yönetim kurulu üyeleri katıldı. Maden işçisine ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5, 3 ve 4'üncü 6 aylarda yüzde 3'er zam öngören sözleşmeyi değerlendiren TTK Genel Müdürü Burhan İnan, şöyle konuştu:


"Bu sözleşme ile işçilerimize mevcut haklarının yanında yeni haklar da verilmiş durumda. Çetin müzakereler sonucu fakat saygıyla ve sevgiyi hiçbir zaman kaybetmeden masada sağlıkla çözüldüğü için son derece mutluyum. Tüm çalışanlarımıza, işçi kardeşlerimize sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum. Bu sözleşme görüşmeleri 1 Ocak 2015'de başladı. Dolayısıyla ortaya bir sözleşme farkı, işçilerimizin alacağı çıktı. Bunun için de biz hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Eğer bir aksilik olmazsa 28 Ağustos'ta oluşan bu farkı ödeyeceğiz."


GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ise maden işçileri adına her yönüyle savunabilecekleri bir sözleşme olmadığını söyledi. Özellikle aynı işi yapan ve farklı ücret alan işçilerin sorunlarının devam ettiğini belirten Demirci, "Bütünü itibariyle baktığımızda son yılların en iyi sözleşmesini imzaladığımıza inanıyoruz. Ücret artışlarının yanı sıra ilk kez sözleşmemizde yer alan 'denge ödeneği', gruplu çalışan arkadaşlarımızın kömür hakkı ve 2 gün tatil konusu gerçekten önemliydi. Sabır, sağduyu ve samimiyetle çalışarak başardığımızı düşünüyorum" diye konuştu.Kamu İş Genel Sekreteri Erhan Polat da "Çok zorlu bir süreç yaşadık. Bu sözleşme yapılırken işçilerimizin taleplerinin çoğu karşılandı.


Sıra geldi şimdi bizim taleplerimize. Bizim sendikamızdan ve çalışanlarımızdan tek bir talebimiz var; Verimli üretim, sağlıklı üretim, iş kazasız üretim. Biz arkadaşlarımızdan şimdi bu iyi sözleşmeye yakışan bir üretim bekliyoruz" dedi.


Konuşmaların ardından TTK Genel Müdürü İnan, GMİS Genel Başkanı Demirci ve Kamu-İş Genel Sekreteri Polat, toplu sözleşmeyi imzaladı. dha

Bu haber toplam 2528 defa okundu


YAZARLAR