Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Öğretmen Sıfır Kayıpla Çalışacak Rüzgar Gülü Tasarladı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Öğretmen Sıfır Kayıpla Çalışacak Rüzgar Gülü Tasarladı

Öğretmen Sıfır Kayıpla Çalışacak Rüzgar Gülü Tasarladı
Çanakkale'de öğretmenlik yapan Numan Çöloğlu, sıfır kayıpla çalışacak rüzgar gülü tasarladı.
06.08.2015 / 19:59

Enerjimagazin-Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde öğretmenlik yapan ve çeşitli buluşlarıyla tanınan Numan Çöloğlu, sıfır kayıpla çalışacak rüzgar gülü tasarladı.


Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde bir ilköğretim okulunda görevli Numan Çöloğlu, eğitimin yanında kendisini hayatı kolaylaştıracak ürünler geliştirmeye adadı. Bugüne kadar bir çok projeye imza atan Çöloğlu, şimdi de rüzgardan daha fazla enerji elde etmeye imkan sağlayan rüzgar gülü tasarladı. Yenilenebilir enerjinin günümüzde son derece önemli olduğunu, ancak mevcut rüzgar güllerinin yapı itibariyle rüzgardan azami faydayı sağlamadığını söyleyen Çöloğlu, "Mevcut tribünlerin kanatları çok ince ve dikey olduğu için rüzgardan fazla istifade edemeyip çok küçük enerji elde ediyor. Mevcut rüzgar güllerinde yapı itibariyle rüzgar kanatlardan kayıyor. Dolayısıyla sistemde yüzde 30'dan fazla bir kayıp mevcut. Yani rüzgarın yüzde 30'dan fazlası böse gidiyor. Bu da elde edilebilecek enerji oranını düşürüyor" dedi.


Öğretmenden Rüzgar Enerjisinde Devrim Gibi Buluş


Kendi tasarladığı sistemde rüzgarın tamamından faydalanıldığını anlatan Numan Çöloğlu, "Rüzgarın sizin tarafınızdan estiğini düşünün. Sol panel kapanıyor, dönüp sağ karşımıza geldiğinde açık duruma geliyor. Bunu rüzgar kapatıyor ve rüzgar açıyor. Diğer tribünlere göre üstünlüğü; enerji üretim oranı en az 15-20 kat fazla. Mevcut rüzgar güllerinin rüzgardan ne kadar istifade edebildiği malum. Kanatlar rüzgara 90 derece değil 70 derece baktığı için rüzgar kayarak kaçıyor. Bu kaçma sayesinde rüzgar doğrultusunda değil saat yönünde yukarı itilerek dönebiliyor. Sistemin prensibi bu. Bizim yeni sistem, rüzgarın tamamından yaralandığından ve rüzgara dik açıda olduğundan rüzgarın doğrusal etkisi söz konusu. Yani rüzgar çarpıyor, kayıp yok" diye konuştu.


Öğretmenden Rüzgar Enerjisinde Devrim Gibi Buluş


'Rüzgar Otomatikli Aç-Kapa Mekanizmalı Rüzgar Tribünü" adını verdiği sistemin tasarımlarını tamamladığını ve noterden tasdik edildiğini de söyleyen Numan Çöloğlu, "Artık dünyada enerji çok önemli. Özellikle yenilenebilir enerjiye ihtiyaç giderek artıyor. Böyle bir ortamda, mevcut enerji kaynağını israf etmektense tamamen kullanmaya imkan sağlayan bu sistemi bir an önce hayata geçirmek istiyorum. Bu konuyla ilgili yerli üreticilerle görüşmek istiyorum. Yerli ve yabancı rüzgar tribünü üreticileriyle de beraber çalışabiliriz" dedi.haberexen

Bu haber toplam 3549 defa okundu
YORUMLAR
anti mucit: 
"sıfır?"
sıfır kayıp ne demek biliyor mu acaba, bıktık şu bilim adamı öğretmenlerden. emeklilik yaşı yaklaştıkça çılgın fikirlerinizle bizi çileden çıkarıyorsunuz.
03.08.2015 / 12:47


YAZARLAR